Само дни след като лидерът на „Има такъв народ“ Станислав Трифонов изтегли министрите си от правителството, съпартийците грозно извадиха кирливите си ризи пред медиите. В понеделник министърът на спорта в оставка Радостин Василев и петима депутати от ИТН обявиха, че свалят доверието си от Слави Трифонов и напускат партията му. „Дойде моментът, в който мафията проби в „Има такъв народ“, каза Радостин Василев. „България ми е по-важна от задкулисните интереси на група лица, които най-вероятно владеят нашия лидер“, добави той по адрес на Слави Трифонов. По думите на Василев истинската причина Трифонов да напусне управляващата коалиция е не Северна Македония, а случващото се в министерството на регионалното развитие и благоустройството. „Заради това министерство пада държавата. Имаше майтап сред нашите депутати, че правителство ще има, докато Гроздан Караджов е на власт“, каза Василев. Той определи ИТН не като парламентарен проект, а като „бизнес проект“. „Досега този проект се реализираше. Неумението или несъгласието на коалиционните партньори да предоставят едни средства, за да бъдат откраднати от едни фирми, доведе до истерия и господин Трифонов изтегли своите министри. Няма Македония – Македония е една абсолютно измислена причина“, добави Василев.

По думите му поведението на Слави Трифонов е като това на

„едноличен собственик“ на партията

Решението за напускането на коалицията не е било координирано с никого от парламентарната група, а самият Василев е разбрал, че ще бъде „изтеглен“ само половин час преди изказването на Трифонов. „Не съм виждал господин Трифонов, откакто станах министър“, посочи Василев и допълни, че някои от депутатите никога не са го виждали на живо. Той каза още, че ще поиска от премиера Кирил Петков да депозира оставката му в Народното събрание, а след това решаваща да е „волята на народните представители“. По повод затворения ресторант в столичния квартал „Дианабад“, свързван с Александър Сталийски, сочен за ковчежник на ГЕРБ и лично на Бойко Борисов, спортният министър твърди, че председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ го предупредил: „Тошко Йорданов дойде при мен в кабинета ми в министерството и ми каза: „Пич, Дългия ме праща да ти кажа да не закачаш Сталийски“, твърди Радостин Василев. Това намеква за връзките на „Има такъв народ“ и ГЕРБ, които пък нееднократно бяха свързвани, че „играят с един отбор с ДПС“. Докато пресконференцията на шестимата все още течеше, ръководството на ПП свика такава в парламента. „Мафията

загуби коалиционния си партньор“

обяви Кирил Петков, визирайки твърденията на Радостин Василев.

ИТН се разцепи: развяха кирливите си ризи по медиите. Сн.: БГНЕС

„Мафията загуби възможността си да направи правителство, на ход е народът“, добави Асен Василев, уточнявайки: „Надявам се да има и други смели депутати. Когато те се появят, ще предприемем промени в правителството.“ Петков каза още, че през последната половин година с колегите му непрекъснато са се опитвали да изпълнят обещанията си за реформа на антикорупционната комисия и съдебната система, но законопроектите за това се бавели с месеци в парламента. „Днес стана ясно, че този вододел, за който говорихме, е тук – вододелът между завзетата държава от мафията и България на свободните хора, на хората, които виждат едно добро бъдеще за децата си, България на тези, които разчитат, че държавата ще работи за тях“, добави премиерът. По думите на Петков решението на Трифонов да изтегли министрите си от кабинета „случайно“ е съвпаднало с разкритията за корупционната схема на граничния пункт „Капитан Андреево“. Минути след края на пресконференцията на ПП пред медиите застанаха и от ръководството на ИТН. На него депутатът Станислав Балабанов нарече Радостин Василев „мутра“, обвинявайки го в

натиск над негови колеги

Председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов пък пусна на микрофона си в залата на БТА аудиозапис от разговор между спортния министър в оставка и депутатката от партията Христинка Иванова. От записа, направен от самата нея, се разбра, че Василев очаква тя да се присъедини към шестимата отцепници, но му отговаря, че е променила мнението си. В записа се чува още как той я предупреждава, че ако не се присъедини към неговата група, ще я накарат да напусне парламента, на което тя казва, че може да отиде и „на село“. От ИТН твърдят, че в записа има данни за извършено от Василев престъпление и затова ще го предадат на прокуратурата, за да образува тя разследване. За да бъдат приети оставките на четиримата министри от ИТН, премиерът Кирил Петков трябва да ги внесе в Народното събрание, което да ги гласува. Началничката на кабинета му Лена Бориславова каза, че Петков няма да бърза да внася оставките в парламента. „Нямаме план да форсираме на всяка цена персонални промени в кабинета“, каза Бориславова. Коалиционното правителство на Кирил Петков управлява от шест месеца и иска да продължи с кабинет на малцинството. За да стане възможно това, им е нужна подкрепата на още 12 депутата.  


Парите за пътищата ли са причината за разрива между ПП и ИТН?

До 2021 г. се работеше по схема, според която се залагаха малки бюджети на АПИ, които никога не бяха достатъчни. Този проблем се решаваше в края на всяка година с министерски постановления, с които сметките със строителните фирми бяха изчиствани.

ИТН се разцепи: развяха кирливите си ризи по медиите. Сн.: БГНЕС

Това беше причината през 2021 г. служебните правителства, назначени от президента Румен Радев, да спрат плащанията и работата по пътната поддръжка. Аргументът беше, че бюджетът за това е изчерпан. Фирмите бяха принудени да се съгласят на предсрочно прекратяване на договорите. Така за редовното правителство на Кирил Петков останаха неразплатени, но признати 1,2 млрд. лева, които държавата дължи на строителните фирми за поддръжка на пътищата. Преди няколко месеца парламентът одобри решение за разплащане на 50 на сто от дължимата сума. Според служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова споразумението с фирмите е било те да получат цялата сума в рамките на два последователни бюджета. Сегашният министър в оставка Гроздан Караджов обаче поиска тази сума да бъде платена изцяло още тази година. Той настоя за 2,7 млрд. лв. за текущ ремонт и поддръжка на пътищата. За основен ремонт и изграждане на инфраструктурни обекти са поискани допълнително 1,1 млрд. лв. Според Кирил Петков обаче тези пари се искат, за да бъдат платени на същите фирми, които МВР разследва за злоупотреби. В четвъртък вътрешният министър Бойко Рашков каза, че милиони левове, платени авансово за строителството на „Хемус“, са използвани за покупката на луксозни имоти в Дубай. По думите му АПИ е превела на „Автомагистрали“ ЕАД около 400 млн. лева за лотове 7, 8 и 9 на магистрала „Хемус“, без да има издаден подробен устройствен план за тях.