Бюрото по защита на застрашени лица да премине от главния прокурор към Министерството на правосъдието като самостоятелен специализиран орган.
Това предвиждат промени в Закона за защита на лицата, внесени от депутатите от "Има такъв народ" Тошко Йорданов и Виктория Василева.
През 2014 г. в началото на мандата на Сотир Цацаров, Бюрото по защита на застрашени лица премина към главния прокурор, с решение на парламента. До тогава специализираният отдел "Бюро по защита" бе в главната дирекция "Охрана" към Министерството на правосъдието.
С тези промени от тогава контролът върху дейността на Бюрото по защита се осъществява от Съвет по защита на застрашените лица. Средствата за осъществяването на Програмата за защита и Съвета се осигуряват от бюджета на съдебната власт. Директорът на бюрото се назначава от главния прокурор, а Бюрото по защита се отчита на всеки шест месеца пред Висшия съдебен съвет за изразходваните средства по приложение на Програмата за защита.
В мотивите вносителите сега посочват, че "през последните години заради промените в Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство, при главния прокурор се оказаха съсредоточени всички основни функции по ръководство, контрол и осъществяване на дейността на Бюрото по защита".
"Вътрешната политика и опазването на обществения ред са от изключителна компетентност на Министерският съвет. Това е така, защото дейностите по охрана, предотвратяване и пресичане на престъпления са типични за органите на изпълнителната власт. При тяхното осъществяване компетентните органи упражняват принуда от името на държавата, т.е. може да се използва сила, оръжие и помощни средства, ограничават се човешките права, може да се стигне и до отнемане на човешки живот", посочват още вносителите.
Според тях, ако се допусне съдебната власт да упражнява типични полицейски функции, то тогава отпадат възможностите за упражняване на контрол над тази власт както от друг по-високопоставен компетентен орган в системата на изпълнителната власт, така и възможностите за парламентарен контрол.
Тогава Радев посочи същото, което сега и от "Има такъв народ", а именно, че при главния прокурор се оказаха съсредоточени всички основни функции по ръководство, контрол и осъществяване на дейността на Бюрото по защита.
"По този начин се надхвърлят установените в конституцията правомощия на прокуратурата и на главния прокурор", пише в искането си президентът.
Радев тогава посочи, че "главният прокурор не може едновременно да ръководи бюрото и да упражнява надзор за законност над неговите действия, защото това означава да надзирава сам законността в собствените си действия".
През първата година от мандата на Иван Гешев като главен прокурор служители на Бюрото по защита участваха в няколко значими акции на прокуратурата.
В края на май 2020 г. именно служители на това бюро изведоха от министерството на околната среда и водите бившия зам.-министър Красимир Живков, обвиняем заедно с бизнесмените Атанас и Пламен Бобокови за нерегламентирано управление на опасни отпадъци.
Лятото на 2020 г. служители на бюрото влязоха в президентството при съвместна акция с прокуратурата, при която бяха претърсвани кабинети на съветници. По време на акцията бяха задържани бизнесменът Пламен Бобоков, президентският съветник Илия Милушев и секретаря Пламен Узунов.
По-късно различни съдилища в страната излязоха с решения, че техните арести са незаконни, неоснователни и немотивирани.
Тази акция бе един от поводите за продължителните граждански протести с искане на оставката на правителството и главния прокурор Иван Гешев.