Италианската мафия започна да разпростира пипалата си в Източна Европа, след като разяде икономическата или социалната плът в други европейски страни. Това смята италианският експерт Кристиано Томаси, полковник в силите на италианските карабинери и служител на Националната дирекция за антимафиотски разследвания. Присъствието на италианската мафия в Германия, Франция или в Испания е известно отдавна, но отсега нататък италианската мафия се обръща към страни от Източна Европа, които са членове на Европейския съюз, казва Томаси. В началото на март словашката полиция пусна седем италианци, задържани след убийството на словашкия журналист Ян Куциак, разследвал корупционни афери и връзки на словашки представители с италианската мафия. "Италианските мафиотски организации напредват все повече към страните от Източна Европа. Неотдавнашна полицейска операция засегна клан, който бе инвестирал в Румъния в строителни предприятия, в стотици апартаменти, в СПА центрове. Тогава бе конфискувано имущество на стойност 250 милиона евро", казва италианският експерт.
Мафиотите мислят като икономисти
- добавя специалистът в борбата срещу мафията и припомня, че разследванията в Словакия са показали присъствието там на хора от калабрийската мафия Ндрангета, чиято цел е да се възползва от европейските субсидии. Мафията борави с невиждани суми благодарение на контрола, който има върху трафика на дрога. Мафиотското имущество, което се запорира, свидетелства за това. По време на операция в Калабрия през 2017 г. е било запорирано мафиотско имущество за около два милиарда евро, натрупано от незаконни залози и онлайн игри. Конфикацията и запорирането тогава включваха капитали, компании, 1500 офиса за залози, много недвижимо имущество, разказва полковник Томаси. Големите финансови средства, с които разполагат мафиотите, им позволяват да разширят своята територия. В края на март австрийската и италианската полиции разбиха мрежа на трафиканти, които доставяли оръжия на клан от неаполитанската мафия Камора. През декември 90 мафиоти, свързани с калабрийската мафия Ндрангета, бяха арестувани в шест страни. Експертът твърди, че в различни европейски градове
има цели квартали, които са изкупени от мафията
- но не посочва кои са тези градове. "Защо на хората им се струва, че в тези квартали не се случва нищо. Дали защото те са спокойни квартали? Защото там има силен мафиотски контрол", казва специалистът. "Вярно е, че дребната престъпност не съществува повече там, но здравата и почтена икономика също я няма", допълва той. Когато има икономическа криза, както се случи през последните години в Европа, мафията успява да проникне още по-лесно, смята италианският специалист. "Мафиотите търсят закъсали малки предприятия, такива, които имат проблеми за получаването на заем от банка, която им иска гаранции и др. Мафията дава пари назаем и от този момент с предприятието е свършено, то рано или късно минава под контрола на мафията, която не спира да увеличава капиталовото си участие в него и накрая отстранява собственика", казва Томаси. "Нито един честен търговец, било той холандец, французин, германец, няма да може никога да се конкурира с подобна сила", предупреждава той. "Когато си мафиот, си оставаш такъв завинаги. Това е избор на начин на живот, ти решаваш да възприемеш един начин на живот, една идея. Това е разликата между мафията и "обикновената" организирана престъпност", заключава експертът.