Националният отбор по волейбол на България за девойки под 18 години спечели историческа първа титла на Европейското първенство в румънския град Алба Блаж.

Тимът надигра Белгия с 3:0 (25:15, 25:18, 28:26 ). Така младите "лъвици", водени от Антонина Зетова, подобриха постижението от 1982 година, когато българските волейболистки в тази възраст играха финал, но завършиха със сребро.

По пътя към финала отборът ни записа общо седем победи и само една загуба - от отбора на Унгария с 2:3 гейма.

Нашите постигнаха успеха убедително, като не дадоха шансове на съперника. Успехът бе изкован след разгром в първите два гейма. Младите "лъвици" доминираха в мача, като бяха по-добри на всички показатели. Началният ни удар бе ключов за успеха.

Съперникът допусна доста грешки. Въпреки че в стремежа си за противодействие щаба на Белгия извъртя целия си състав, но и това не помогна. Нашите бяха безапелационни и запазиха концентрация и стабилност докрая.

Нашите момичета започнаха ударно (5:0 и 9:1) в срещата, като продължиха да доминират в следващите минути. До края те бяха непоколебими и без проблем поведоха в мача.

Идентично се разви и вторият гейм, в който "лъвиците" отново бяха пълен хегемон. В ключовите моменти противникът опита да намали разликата, но не се случи нищо повече.

Двата отбора бяха равностойни до осмата точка, след което нашите момичета лека-полека набраха инерция и оформиха добра преднина. Приближавайки края на двубоя, белгийките ни изправиха на нокти и останаха близо до българските състезателки. Те обаче запазиха хладнокръвие и въпреки напрежението и отпора, който даде противника, извоюваха успеха след 5 мачбола за крайното 3:0 гейма.