Единствената иранска атомна централа в южния град Бушер отново е пусната в действие. Това съобщи в понеделник нейният директор - две седмици, след като съоръжението бе спряно за поддръжка.
"Техническият дефект (на централата -б.р.) е отстранен", производството на ток е подновено от неделя, заяви пред иранската агенция Исна Махмуд Джафари, който е и зам.-ръководител на Организацията за атомна енергия на Иран (ОАЕИ).
Бушер е пристанище в Персийския залив, намира се по-близо до столиците на редица монархии от Арабския полуостров, отколкото до Техеран затова централата, построена в район с чести земетресения, безпокои тези държави.
През нощта срещу 20 юни ОАЕИ обяви, че временно спира централата и я изключва от електромрежата на страната заради "техническа повреда", без да уточни естеството на проблема.
След два дни организацията информира за "технически проблем" в електрогенератора на обекта и увери, че ще го отстрани в най-близко време.
През април районът бе разтърсен от земетресение с магнитуд 5,8 според геоложкия институт на САЩ (USGS). Официалните медии в Иран съобщиха за петима ранени. АЕЦ заяви, че оборудването й е "в отлично състояние" и земетресението не е прекъсвало дейността й.
Централата в Бушер, чийто реактор е с мощност 1000 мегавата, бе построена от Русия и официално бе предадена на иранските власти през септември 2013 г. с няколко години закъснение.
Големият производител на петрол и газ, Иран съобщи, че има намерение в бъдеще да построи 20 атомни централи, за да намали зависимостта от изкопаеми горива за вътрешното си енергопотребление.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.