Командирът на военноморския флот на иранската Революционна гвардия заяви във вторник, че присъствието на Израел в Обединените Арабски Емирства (ОАЕ) се разглежда като заплаха от страна на Техеран и че Иран може да затвори Ормузкия проток, ако прецени, че това се налага.
Техеран вече заплаши, че ще отвърне на въздушните удари в сирийската столица, които се предполага, че са били извършени от Израел. При ударите бяха убити седем офицери от Революционната гвардия, включително двама високопоставени командири и това засили напрежението между заклетите близкоизточни врагове, което вече тлееше заради войната между Израел и "Хамас" в Газа.
ОАЕ, които се намират на отсрещния бряг на Персийския залив, срещу Иран, станаха най-видната арабска страна, установила дипломатически отношения с Израел през последните 30 години, след като с посредничеството на САЩ през 2020 г. бе сключено дипломатическо споразумение. Абу Даби поддържа нормални дипломатически и търговски връзки и с Техеран.
"Знаем, че ционистите (Израел) не бяха доведени в ОАЕ с икономическа цел, а за работа в сферата на сигурността и военната сфера. Това е заплаха за нас и не бива да се случва", заяви командирът на военноморския флот на иранската Революционна гвардия Алиреза Тангсири, цитиран от полуофициалната новинарска агенция СНА.
Тангсири добави, че в Персийския залив, както и в Оманския залив, откъдето преминава основната част от търгувания по море петрол в света, няма място за израелци. Той обаче не уточни дали Иран обмисля някакви действия в региона във връзка с присъствието на Израел.
"Ние не понасяме удари без да отвърнем, но също така не прибързваме с отговора си", каза Тангсири, няколко дни след като високопоставен съветник на върховния лидер на Иран предупреди, че израелските посолства вече не са в безопасност, "Можем да затворим Ормузкия проток, но не го правим. Обаче, ако врагът дойде, за да ни пречи, ние ще преразгледаме нашата политика."
Нормализацията на отношенията на ОАЕ с Израел проправи пътя няколко други арабски страни да направят същото и наруши табуто върху установяване на дипломатически връзки с израелската страна, преди да бъде създадена палестинска държава.