В отсъствието на лидера си Бойко Борисов, ГЕРБ представи предизборната си програма.
По думите на заместник-председателя на партията Томислав Дончев предизборната програма се базира на три стълба:
- продължаване на политиките за модернизация, в което влиза изграждането на пътища и санирането на жилища;
- реформи в съдебната, образователната и здравната системи и дигитализация на частния сектор;
- инвестиции в образование и наука.
Според него Брутният вътрешен продукт (БВП) може да достигне до 100 млрд. евро, което пък ще позволи завръщането на повече българи от чужбина.
„Ще изградим поне 500 км магистрали и скоростни пътища. Със средства по Плана за възстановяване и устойчивост ще санираме нови над 2000 многофамилни жилищни сгради, както и още толкова еднофамилни къщи. Над 120 000 семейства ще живеят в обновени домове. До 4 години ще завършим и изграждането на магистралите „Хемус“ и „Европа“, както и скоростната отсечка Видин – Ботевград“, посочи Томислав Дончев.
По думите му ГЕРБ ще се стреми за двойно увеличение на разходите за научно-развойна дейност.
"До 2025 г. те трябва да нараснат до 1.6 % от БВП или 3.1 млрд. лв. Планираме да обучим поне 1.6 млн. българи на дигитални умения. 6 пъти трябва да нараснат публичните разходи към бизнеса за иновации от 127 млн. към момента до 760 млн. в края на мандата. Нашите разчети показват, че ние може да гоним амбициозна цел от поне 50 % на нарастването на преките и чуждестранни инвестиции“, обясни Дончев.
От своя страна бившият финансов министър Владислав Горанов, който не е кандидат за депутатско място, заяви, че ГЕРБ ще се стреми към консервативна финансова политика и не предвижда промени в данъчната система.
„Запазването на плоския данък ще бъде един от приоритетите на депутатите от ГЕРБ в следващия парламент. Продължаваме да смятаме, че увеличение в облагането на доходите на средната класа е несправедливо и неразумно".
Красимир Вълчев, настоящият министър на образованието, обеща повишаване на разходите за образованието до 5% от БВП и повишаване на заплатите за учители и университетски преподаватели.
„Ангажираме се да поддържаме средните учителски заплати на ниво над 125 % от средните за страната, а на университетските преподаватели - 140 %. Ако трябва да сме още по-конкретни – до 2025 г. средната учителска заплата ще стане 2500 лв., а във ВУЗ – 2800 лв.”, съобщи Вълчев.
Социалният министър Деница Сачева заложи достигането на средната пенсия до 600 лв. и обучения в дигитални умения на 1.6 млн. българи.
"До 2025 г. се ангажираме да постигнем 500 евро минимална заплата, 1000 евро средна, както и ежегодно да осъвременяваме на пенсиите. Средната пенсия пък трябва да стане 600 лв“, подчера Деница Сачева – водач на листата на ГЕРБ-СДС в Добрич и социален министър.
Тя отбеляза, че ГЕРБ ще сложи основен акцент върху трансформацията на пазара на труда. „Искаме пълна промяна и в системата за социално подпомагане. Ще създадем Кодекс за социална закрила и ще направим по-фокусирано подпомагането на почти 350 хил. семейства всеки месец, но също така ще обвържем и социалните помощи повече с пазара на труда. Продължаваме и развитието на реформата за социални услуги. Предвиждаме да бъдат създадени над 400 услуги за около 15 хил. възрастни и хора с увреждания“, каза още Сачева. „Освен нов Кодекс на труда, предлагаме и определен процент от Фонд „Безработица“ да се трансформира в нов фонд „Квалификация“. Ще поставим силен акцент върху сребърната икономика и предприемачеството на хора над 55 г.“, завърши тя.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.