Лекарствата, леченията и дори само прегледите са невероятно скъпи дори и за хора, които имат пълна медицинска застраховка. Някои болници дори отказват да приемат пациент без застраховкаq освен ако не е спешен случай. Страхуват се, че няма да им се плати. Оказва се, че са намерили решение на това. Нарича се медицинско репатриране. Това е практиката, чрез която хора без статут в САЩ са депортирани в родните им страни. Законът задължава болниците да приемат всички, които имат нужда, но също по закон имат право и да депортират. Има само едно изискване - да получат разрешение от пациента, роднина или от съда.
От 2006 година насам американските болници са депортирали над 800 имигранти по данни на Центъра за социална справедливост към Seton Hall University School of Law и неправителствената организация Health Justice Program at New York Lawyers for the Public Interest. Истинският брой обаче според директора на Health Justice Program Шина Елрингтон е много по-голям, защото не всички подобни случаи се документират. По думите на Ерлингтон, която работи с много консулства в Ню Йорк, медицинско репатриране се практикува все по-често. „Болниците не трябва да се намесват в депортирането на хора", казва тя.
Въпросът за връщането на пациенти, които са без легален статут в САЩ, се дебатира в американския Конгрес, но все още не му се отделя твърде голямо внимание. Това е така по две причини. Първо, болниците, а не правителството, плащат за депортирането. Второ, заради пациенти, които нямат медицински застраховки и не си плащат сметките, болниците са на червено в размер на милиони долари.