Директорът на USCIS Франсис Сисна казва, че промяната е нужна, за да се спрат фриволните молби
Нова политика на имиграционните власти в САЩ ще даде право на USCIS да издава т.нар. Notice to Appear, след което обикновено следва депортация. Те вече няма да искат допълнителни доказателства (RFE) или да изпращат notice of intent to deny (NOID), когато една петиция за виза няма всички доказателства или не отговаря напълно на условията. Новата практика ще влезе в сила от 11 септември т.г. и идва само две седмици след промяната на друга политика на USCIS, която разширява възможностите на служителите на службата да изпращат Notice to Appear на имигрантите.
Промяната ще засегне много хора на студентски и работни визи.
Досега на имигранти с отказан или изтекъл статут, като например след работна виза H1-B или след студентска виза F-1, можеха доброволно да напуснат страната и да поискат нов статут, за да останат в САЩ. Според новата практика обаче USCIS може да им издаде Notice to Appear в момента на отказа за нов статут или веднага след изтичането на стария. Така например студент на виза F-1 може да се окаже с депортационно писмо дни след изтичане на семестъра му. Notice to Аppear задължава имигранта да се яви пред имиграционен съдия. Ако това не се случи, му се издава писмо за депортация, след което следва забрана за влизане в страната. От друга страна, ако имигрантът остане в страната да оспорва статута си, което може да отнеме години, той става "нелегално пребиваващ" през това време. Например, ако един служител иска да удължи Н-1В визата си със сегашните 9-12 месеца, които се чака за решение, дори и той да подаде молбата си 6 месеца преди да му изтече статутът, пак ще има 3 до 6 месеца, в които по новата политика ще е без статут и без право на работа. А ако му бъде отказано удължаване на статута, той ще е натрупал незаконно пребиваване в страната, а след това и обект на 3- или 10-годишна забрана за връщане в САЩ в зависимост от това колко дълго е "незаконното му пребиваване", преди да се издаде заповедта за депортация. "Последиците могат да бъдат екстремни, защото почти всички хора в процедури по депортация не успяват да придобият разрешение за работа", казва Дженифър Миниър, която е директор на имиграционната организация McCandlish Holton. Миниър има 14 години опит като имиграционен адвокат, специализиран в дела за работна имиграция. "За много хора това, да бъдат поставени в процедури по премахване, е легалeн капан, защото не са легално пребиваващи, но не могат и да напуснат, защото ще активират забрана да влязат отново в страната, а през това време не могат и да работят", добавя Миниър.
Според нея новата политика на USCIS е целенасочена атака на администрацията на Доналд Тръмп срещу легалната имиграция, като целта е процесът да се направи възможно най-труден. "Опасявам се, че тази политика, комбинирана с други обявени преди, ще обезкуражи най-добрите и светли умове в света да дойдат в нашата страна и да допринесат за нашата икономика и култура", казва Дженифър Миниър. "Всъщност изглежда, че това е идеята на тези политики - да вбесят и да изплашат хората дотолкова, че те дори да не опитат да дойдат тук легално." Миниър добавя, че дори това да не е идеята, с която USCIS въвежда промяната, със сигурност това ще е резултатът от нея.