Сред над 1000 страници на законопроектa за имиграционна реформа има и идея, която ще сложи край на лотарията за зелена карта, а вместо това разрешителните за пребиваване ще се дават на базата на точкова система. Ако бъде приета, новата система ще започне да работи през 2017 година.
Десет критерия ще бъдат взети предвид при предоставянето на разрешително за пребиваване на базата на точковото оценяване. Диплома за бакалавър предоставя 5 точки, магистратура - 10 точки, докторантура - 15 точки.
За всяка година професионален опит дават от 0 до 3 точки, а в зависимост от нивото на професионалния опит точките могат да достигнат максимално 20.
Ако сте програмист, компютърен специалист, създател на софтуерни продукти, това ви гарантира 10 точки. Ако имате 80 или над 80 точки на теста TOEFL, получавате още 10 точки. Ако работата ви отговаря на дипломата ви за образование, получавате между 8 и 10 точки.
Хората под 25 години получават 8 точки, тези между 25 и 32 години - 6 точки, а тези между 33 и 37 години - 4 точки. Хората над 38 години остават без точки за възраст.
За бизнесмени, които имат поне двама служители и се нуждаят от разрешително за пребиваване, точките са 10.
За човек с брат или сестра с американско гражданство или с женено в САЩ дете, което да е над 31 години, точките са 10. Ако участвате в дадено дружество, получавате 2 точки.
Пет точки се отпускат на гражданите на страни, от които няма емигрантска вълна към САЩ, което изключва от групата например Мексико, Китай или Индия.
На теория максимално могат да се спечелят 100 точки.
Според законопроекта от 2017 г. ще бъдат раздавани 120,000 разрешителни за пребиваване въз основа на различните критерии.
Ако вашият резултат по системата за точкуване е сред най-добрите 60 000 кандидати, сигурно е, че ще получите документи.
Втора група от 60 000 разрешителни ще се раздават според критерии, които фаворитизират по-слабо квалифицираните имигранти в сектори като строителството или ресторантьорството. С годините броят на разрешителните може да нарасне до 250,000.
В момента ежегодно се организира лотария за 55,000 зелени карти, но републиканците винаги са се опитвали да премахнат тази система, която не прави подбор между квалифицираните и неквалифицираните имигранти.
Обама оптимист за реформата Междувременно в Калифорния републиканският сенатор Джон МакКейн заяви, че реформата ще мине и в Камарата на представителите, ако съпартийците му бъдат убедени, че това е въпрос на политическо оцеляване. МакКейн е един от осемте сенатори, които внесоха законопроекта за разглеждане в Конгреса, и отдавнашен привърженик на имиграционната реформа. „Това няма да ни донесе и един испански глас, ако приемем реформата, но ни поставя на терен, където може да се състезаваме", каза МакКейн, който беше заедно с бившия губернатор на щата Арнолд Шварценегер и сенатора демократ Майкъл Бенет от Колорадо (също член на „бандата на осемте сенатори"). „Те са здраво работещи хора. Те имат мечта и искат да я превърнат в реалност", заяви Шварценегер, който се е срещал с много имигранти по времето, когато е бил губернатор. Той даде за пример своята лична история. Неговият успех като актьор и политик е бил „възможен само защото имигрирах в единственото място, където няма нищо невъзможно", заяви той. |