Проектозаконът за тотална реформа на американската имиграционна система, изготвен от т.нар. Банда на осемте сенатори, отива за дебати и гласуване, след като във вторник вечерта успя да премине през стотиците предложения за добавки и промени, които бяха внесени за разглеждане в юридическата комисия. С 13 гласа „за" и 5 „против" законопроектът продължава към следващата стъпка в Сената почти без промени.

Това е първата стъпка, за да стане този законопроект факт. Той включва засилени мерки за сигурност по южните граници на САЩ, път към гражданство за 11-те милиона без статут и няколко категории работни визи.

Пет дена отне на 18-те сенатори в комисията да минат през над 300 предложения за поправки. Общо 48 бях приети. Една от най-важните сред тях предвижда въвеждането на биометрична система за контрол на влизанията и излизанията от САЩ на чужденци с визи.

Едно от най-сериозните предизвикателства пред законопроекта беше предложението на сенатора демократ Патрик Лий, който е и председател на юридическата комисия. Той искаше провизиите в законопроекта да се отнасят и за гей двойките, но след като републиканците заплашиха, че ще оттеглят и без това крехката си подкрепа за реформата, то Лий отегли предложението си.

Междувременно друга сделка между представители на двете партии ще осигури три пъти повече визи за високвалифицирани специалисти. Законопроектът предвижда и още визи за селскостопански работници и сезонни служители.

Дебатите и гласуването в Сената предстои до дни. Бандата на осемте сенатори се надяват на сериозна подкрепа от представители на двете партии. Това е важно, за да даде мотивация на конгресмените в Камарата на представителите, особено сред републиканците, да подкрепят подобен закон. Според конгресмена Марио Диаз-Баларт от Флорида в Камарата вече има споразумение за принципите за законопроект за имиграционна реформа по подобие на този в Сената. Според източник от демократите сега представителите на комисията в камарата ще прекарат текста през своите колеги за мнения е препоръки с надеждата, че в началото на юни официално ще успеят да представят законопроекта.

Сред неизчистените различия между конгресмените в Камарата са дали хората без статут ще могат да ползват федерални помощи, колко да са на брой работните визи в различните категории и как да бъде контролирана програмата за гости работници. Очаква се тези различия да бъдат изгладени, когато законопроектът им влезе в тяхната юридическа комисия.

Ако двете камери на Конгреса приемат свои версии, обща комисия след това ще ги уеднакви в компромисен вариант, който да бъде прегласуван отново. Последната стъпка е подпис от президента Барак Обама, който е силен привърженик на реформата.