Сн. Гети
Законопроектът за тотална реформа на имиграционната система в САЩ мина успешно първото си препятствие - вота в Сената, който дава възможност за открити дебати в камарата. Това се случи само часове след като Барак Обама за пореден път обяви подкрепата си за реформата и настоя Конгресът да действа бързо.
Този предварителен вот мина с 82 гласа „за" и 15 „против" (всички републиканци), което е доста над нужните 60 за такава процедура. Това показва първоначалната силна подкрепа, която реформата има, макар че някои репубиканци обявиха, че няма да гласуват втори път „за", ако не бъдат направени промени в законопроекта, които да гарантират още по-голямата сигурност на южната американска граница.
Финален вот по закона не се очаква преди лятната ваканция на Сената, която започва на 4 юли. Президентът Обама заяви, че иска финалната версия на закона за подпис преди края на лятото.
Дори и да бъде приет в Сената, нормативният акт ще има много по-тежка съдба в Камарата на представителите, която е контролирана от републиканците. Ето защо през следващия месец в Сената ще има сериозни дебати и вероятно промени именно в условията и мерките, които да затегнат контрола по границата. Целта е законопроектът да получи силна подкрепа и от двете партии, преди да бъде гласуван и в долната камара. Това трябва да бъде видяно като ясен знак от републиканците там, че партийните лидери силно подкрепят реформата.
Ако бъде приет, законът ще създаде условен статут за хората без документи, ако отговарят на определени условия. Те трябва да са пристигнали в САЩ до 31 декември 2011 г. Първоначално трябва да платят глоба от 500 долара и всички данъци със задна дата.
Хора с присъди по углавни престъпления (felony или aggravated felony), три или повече по-малки престъпления (misdemeanors), закононарушения в чужбина или са гласували, без да имат право в САЩ, няма да могат да се квалифицират за условния статут.
Хора, които са били депортирани, без да имат криминално досие, ще могат да кандидатстват за влизане обратно в страната, ако са съпрузи или родители на дете, които са американски граждани или имат зелени карти, а също и ако са били докарани в САЩ като деца и биха се квалифицирали под т.нар. DREAM Act.
Според плана условният статут трябва да се поднови след 6 години, като се плати нова глоба от 500 долара и ако кандидатът има чисто криминално досие.
Имигрантите в този условен статут няма да имат право на никакви обществени социални програми (т.нар. public benefits).
След 10-ата година те ще имат право да кандидатстват за зелена карта, ако платят глоба от още 1000 долара, покажат знания по английски и история на САЩ, имат чисто криминално досие и са платили всички данъци. Те ще се наредят в края на опашката и ще трябва да изчакат одобряването на всички подали молби за зелена карта преди тях, които са базирани на роднинска връзка или чрез работодател.