На 17 ноември Съединените щати дадоха зелена светлина за използването на армейски тактически ракетни системи в Украйна.
Все още не са ясни условията за използване и броят на разположените системи, но ето какво знаем: ATACMS са балистични ракети „земя-земя“ с твърдо гориво и обсег на действие 300 км. При изстрелване те поемат по висока атмосферна траектория и падат под стръмен ъгъл. Имат възможен полезен товар от 225 килограма експлозиви или касетъчни боеприпаси, могат да се използват срещу широкообхватни и слабо бронирани цели и имат вероятност за кръгова грешка от 9 метра. На непрофесионален език това означава, че Украйна вече има възможност да нанася удари много по-дълбоко в руската територия, отколкото можеше преди, с ракети, които са трудни за прихващане и които са изключително точни в максималния си обсег.
Може би въвеждането на ATACMS ще промени географията на бойното поле. В техния обсег сега се намират цели 14 руски летища и площадки за изстрелване, както и ключови точки в руската логистика, включително зони за складиране на оборудване и войски и пътища. Цялата област Курск в Русия е на разстояние, което може да бъде достигнато от новите ракети на Украйна. Министерството на отбраната на Русия твърди, че е свалило пет от тях по време на удар на 19 ноември.
Но без да се знае колко АТАСМС са били разположени или къде се намират стартовите площадки, е трудно да се каже колко наистина променят играта. Украйна вече разполага с ракети, които могат да нанасят удари на по-голямо разстояние от ATACMS, но не произвежда достатъчно такива, за да ги използва в друг сценарий освен за индивидуални, точни удари.
Русия също има възможност да поразява цели в цяла Украйна - и го е правила многократно - и въпреки това войната продължава с пълна сила. (Това не се отнася за ограниченията на въздушните сили в по-широк смисъл.)
Решението за използване на ATACMS обаче отваря вратата за по-голяма ескалация. Като начало Москва реагира, като завърши актуализираната ядрена доктрина, която понижава прага за ядрен удар, като включва конвенционална атака срещу Русия, която представлява „критична заплаха“ за нейната териториална цялост или суверенитет. Това включва увреждане на жизненоважни правителствени и военни съоръжения, чието извеждане от строя би нарушило функционирането на руските ядрени сили. Руският президент Владимир Путин също така заяви, че това решение вкарва Запада директно в конфликта в Украйна.
Това, разбира се, не означава, че АTACMS ще доведе до ядрен холокост, но те стесняват възможността за грешка във война срещу ядрена сила. Забележително е, че администрацията на Байдън разреши използването на ATACMS срещу руска територия в последните месеци от мандата си. Малко вероятно е решението само по себе си да повлияе на какъвто и да е мирен план, предложен от новоизбрания президент Доналд Тръмп, който все още не е направил изявление по конфликта, продължаващ вече 1000-ия си ден.
Андрю Дейвидсън, анализ за Geopolitical Futures.