сн. Wikipedia

На планетата Меркурий може да е имало голям океан от магма в много ранен етап от съществуването й след сформирането й преди около 4,5 милиарда години, сочат резултатите от изследване на учени от Масачузетския технологичен институт.

Те са анализирали сегашната скална повърхност на планетата, като използвали данни, събрани от космическия апарат "Месинджър" на НАСА. Той орбитира около нея, за да направи частична възстановка на историята й, поглеждайки милиарди години назад във времето. Химичният състав на скалите по повърхността на Меркурий разкри, че там някога е имало голям океан от течна магма, се казва в комюнике на института.

Учените поясниха, че "Месинджър" е идентифицирал два отделни състава на скалите по повърхността на планетата. Извършените експерименти показват, че един-единствен феномен може да обясни наличието на тези два състава - голям океан от магма е сформирал два различни слоя кристали, които след това са се стопили, за да изригнат на повърхността на планетата.

"Когато става дума за Меркурий, е изумително, че това не се е случило наскоро", заяви експертът по геология Тимъти Гроув от института. "Кората е на повече от 4 милиарда години, така че този океан от магма е съществувал в древността", продължава специалистът. Тимъти Гроув и екипът му установили, че океанът от магма е бил реалност през първите 10 милиона години от съществуването на Меркурий. Резултатите от изследването са публикувани в "Earth and Planetary Science Letters".