Шефът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева е гласена да оглави БНБ, след скандала, в който беше замесено нейното име. Тя е управляващ директор на МВФ, но търси нов пост след скандала с манипулиране на данни от Световната банка в класацията “Да правиш бизнес” с цел да бъде повишена позицията на Китай, докато тя беше изпълнителен директор на финансовата институция, съобщава "Труд".
“Любопитно е да има малко повече светлина около посещенията на Кристалина Георгиева в публични институции, ако е имало такива. Лично аз съм чул, че е имало както в президентството, така и в БНБ, със сегашния управител на банката”. Това заяви икономистът Любомир Каримански от ИТН и председател на Бюджетната комисия в 46-ото Народно събрание в предаването “Тази неделя”.
“Може би целта е била да се обсъди политическата ситуация в България, икономическото състояние на страната и евентуално кадровата обезпеченост на много от различните публични и регулаторни постове в страната. Може би достатъчно добрите є познанства може да повлияят на тази обезпеченост”, допълни той.
Според доклад на адвокатската кантора “Уилмър Хейл” управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, докато е била изпълнителен директор на Световната банка, е оказвала натиск върху служители, за да бъде повишена позицията на Китай в класацията “Да правиш бизнес”. Каримански обясни, че според него причината за срещите в София е разразилият се скандал около Георгиева, като според него тя търси позиция в нашата страна. Той изрази предположения, че Георгиева е имала срещи и с парламентарни групи за “най-високия пост в държавата”.
Икономистът заяви, че не вижда защо тя да не може да оглави БНБ, но при едно условие. “Много е важно да има почтеност на всяко ниво, дори и гуверньорът на БНБ трябва да отговаря на думата почтеност. Трябва да си зададем въпроса дали я има при нейното управление и скандала, който в момента има в Световната банка”, заяви политикът.
Според информация на Епицентър.бг Кристалина Георгиева е посетила държавния глава Румен Радев на 9 септември. Ден преди това тя е получила приза “Доктор хонорис кауза” на Американския университет в България.
Председателят на Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите на САЩ Максин Уотърс заяви в петък, че констатациите, детайлизиращи “неправомерното влияние на Китай” в Световната банка и ролята на Кристалина Георгиева в “манипулирането на данните за класацията “Да правиш бизнес” по заповед на китайското правителство, са много притеснителни”, съобщи агенция Ройтерс.
“Това подкопа репутацията на Световната банка и също така постави под въпрос настоящото ръководство на МВФ, където целостта на данните е от решаващо значение за неговата мисия и където неправомерното влияние от страна на собствени интереси може да постави стабилността на глобалната финансова система в риск", каза Уотърс.
Скандалът намира отклик и в Русия. Причината Световната банка да спре публикуването на класацията “Да правиш бизнес” може да се превърне в най-големият скандал в историята на световните финансови институции, пише руското издание “Комерсант”. Разследване показва неправомерното повишаване на рейтинга на Китай през 2018 г., на Саудитска Арабия през 2020 г. и влошаване на рейтингите на Азербайджан през 2020 г. Кариерата на шефа на МВФ Кристалина Георгиева е под въпрос, посочва “Комерсант”.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.