Икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов коментира пред bTV, че регулаторът трябва да вземе мерки, за да охлади ипотечното кредитиране, за да не се спука имотният балон.
Вече се забелязва надценяване на имотите спрямо равновесните нива, едни казват, че е умерено - с 10-15%, а други, че е с 50%, но всичко сочи, че започваме да минаваме нормалните нива, каза той.
"И колкото повече се надува този балон, толкова по-болезнено ще е като се спука. Всеки балон, който се надува се спуква, това е доказано на пазара на имоти в хилядолетната история", напомни икономистът.
Ангелов даде за пример ситуацията през 2007-2008 г., когато много хора са купували имоти на високи цени с уверението от брокери, че те няма да спадат, и после те са спаднали при спукването на балона.
Посочи, че в резултат на това целият пазар - от строителството на жилища до всяка свързана сфера,
е замрял за 7-8 години.
"По-добре отрезвяване с 5-10%, отколкото 90% да се срине секторът", обяви той.
Оценката му е, че банките изкуствено поддържат абсурдно ниски лихи, за да намерят повече клиенти. Напомни, че след подписването на договора за такъв кредит лихата се повишава, защото тя е плаваща. Предупреди хората да не смятат вноската, от например 800 лв. месечно, за нещо константно през следващите 30 г., в които ще изплащат заема си.
"Човек трябва да си прави изчисленията при допускане, че лихвите ще растат", посъветва той.