През третото тримесечие на годината икономиката на САЩ е пораснала с 2,3% - малко повече от очакванията, съобщи в сряда министерството на търговията. Прогнозата беше за ръст на БВП от 2,1%. Перспективите за мощно възстановяване за замъглени поради опасността от новия вариант на коронавируса. Растежът се дължи на повишените разходи на потребителите и на бързото възстановяване на стоковия инвентар от страна на бизнесите. Растежът от третото тримесечие обаче е много по-нисък от експлозивното възстановяване през първите две, когато той бе 6,3% и 6,7%. Като основна причина за спадането на темпото на растеж на БВП се посочва появяването на варианта Делта на коронавируса през лятото.

Препятствия пред растежа

С надигането на варианта Омикрон в комбинация с проблеми във веригите за доставки се появиха опасения, че икономическият растеж може още да се свие при влизането в следващата година. Тези притеснения предизвикаха през последните дни турбуленция на пазарите, въпреки че появилите се надежди за овладяване на рисковете, свързани с Омикрон, покачиха индекса Dow Jones с 560 пункта във вторник. На среща със специалния си екип за справяне с проблемите на веригите за доставки в сряда президентът Байдън изтъкна напредъка в справянето с проблемите с разтоварването в пристанищата, както и с някои други трудности при доставките, които причиняват дефицит на стоки и покачване на цени.

Той каза, че през последната година складовите наличности на продавачите на дребна са се покачили с 3%, а а достъпността на стоки "на рафт" в магазините е около 90%, което е близо до нивата отпреди пандемията.

Предвиждания

Прогнозите на експертите за четвъртото тримесечие варират. Въпреки че Oxford Economics свали предвиждането си за растеж през последното тримесечие от 7,8% на 7,3%, това все още представлява огромен скок напред в сравнение с третото тримесечие. След като сенатор Джо Манчин даде гласност на своето противопоставяне на големия инвестиционен план на Байдън, Goldman Sachs понижи прогнозата си за растеж от 3% на 2% за първото тримесечие на следващата година, от 3,5 на 3% за второто и от 3 на 2,75% за третото.

Икономистите очакват БВП тази година да порасне с около 5,5%, което ще е най-големият прираст от 1984 година насам и ще е пълно компенсиране на свиването с 3,4% от миналата година, когато пандемията заличи около 22 милиона работни места.