От години американците изразяват общо неудоволствие от състоянието на икономиката, което още спомага за потъването на и без това жалкия рейтинг на президента Джо Байдън. Въпреки мрачното възприятие за икономиката, хората не са спрели да харчат пари, което стимулира много от икономическите показатели, радващи политиците. Доказателствата за силна икономика досега се изплъзваха на широката общественост, която все още усеща инфлацията и се притеснява от несигурността на живота през 2024 г.

Работни места, работни места, работни места

Данните, публикувани в петък от Бюрото за трудова статистика, определят ръста на работните места в САЩ на 353 000 през януари - зашеметяващо числа, което е двойно на прогнозите на икономистите. Равнището на безработица се задържа на 3,7% и вече цели две години е под 4%.

Данните за заетостта са само един от показателите. Има и други, които могат да се използват. Индексът S&P 500, който проследява най-големите публично търгувани компании, бележи рекордни ръстове, което увеличава балансите на фондовете по пенсионния план 401(k) за много хора.

Недостатъчно признание, твърде много вина

Стара политическа поговорка гласи, че президентите получават твърде много вина за лошите икономики и недостатъчно заслуги за силните икономики. Предстоящите общи избори, които се очертават да бъдат реванш между Байдън и бившия президент Доналд Тръмп, предлагат на избирателите алтернативни реалности, от които да избират.

Байдън и неговите заместници се хвалят с икономиката и се опитват да убедят избирателите, че "Байдъномиката" - термин, който администрацията е възприела - работи.

Тръмп иска част от заслугите за икономиката на Байдън

Междувременно Тръмп заяви, че икономиката ще се срине и се надява това да се случи по времето на Байдън, а не по негово време. Той заяви, че фондовият пазар е в подем заради перспективата за неговата победа. И лансира конспиративни теории за това, че Федералният резерв обмисля намаляване на лихвените проценти, за да облагодетелства Байдън. Само че, тъй като инфлацията се е охладила, Фед задържа лихвите стабилни, както направи тази седмица, и обяви, че хората не трябва да очакват намаляване на лихвите и през март.

Всички - от инвеститорите до прогресивните сенатори - се надяват на намаляване на лихвите, за да се осигури на хората по-евтин достъп до заемни средства и, наред с други неща, да се отключи пазарът на недвижими имоти. Но представителите на Фед явно искат да са по-сигурни, че инфлацията е по-усмирена. Тяхната цел за нивото й е 2%, а последните доклади показват, че цените са се стабилизирали.

Предвижданата рецесия не настъпи

Вместо да претърпи рецесията, която беше широко прогнозирана след пандемията COVID-19, икономиката имаше шокиращо силна година през 2023 г. и се очаква да нарасне с още по-силен темп от 4,2 % през първото тримесечие. Но това не означава, че нещата стават все по-евтини. Американците все още усещат оскъпяването в магазина за хранителни стоки и навсякъде другаде, където харчат пари.

Признаци на разчупване на общественото мнение, но песимизмът все още преобладава

Ново проучване на Си Ен Ен показва, че Байдън все още има за какво да убеждава хората: възприемането на икономиката остава като за дълбоко затъване. Все пак настроенията се движат в положителна посока, което би трябвало да е облекчение за Байдън, тъй като икономиката е един от най-слабите му точки, според проучванията за предпочитание. Въпреки това, ако наемането на персонал остане силно и инфлацията продължи да спада, за Байдън може да стане по-лесно да убеди избирателите, че върши добра работа за укрепване на икономиката.

Редакторът на социологическите проучвания на Си Ен Ен Ариел Едуардс-Ливай отбелязва, че около половината от гражданите на страната - 48%, смятат, че икономиката продължава да е в спад. Едва 35% от американците казват, че нещата в страната днес вървят добре, което всъщност е подобрение спрямо 28%, които се отнасяха положително към състоянието на нещата през есента на миналата година. Тя добавя, че макар само 26% от американците да казват, че според тях икономиката започва да се възстановява от проблемите, с които се сблъска през последните няколко години, това също е повече в сравнение с 20% през миналото лято и 17% през декември 2022 г.

Разочарованието от високите цени продължава

Работата на Фед за овладяване на инфлацията винаги е била определяна като опасно лекарство и разочарованието от нея нараства. Сенатор Елизабет Уорън и други сенатори от Демократическата партия заявиха в писмо до политиците в неделя, че те също са длъжни да признаят, че "астрономическите" лихви по ипотечните кредити подхранват кризата с достъпността на жилищата.

"Призоваваме ви да вземете предвид ефекта от вашите решения за лихвените проценти върху жилищния пазар и да отмените тревожните увеличения на лихвените проценти, които поставиха достъпните жилища извън обсега на твърде много хора", написаха Уорън и колегите й от Демократическата партия сен. Джон Хикенлупър, Джаки Роузън и Шелдън Уайтхаус.

Тяхното писмо е доказателство, че фактът на силната икономика се усеща, ако изобщо се усеща, по различни начини. Всеки, който се надява да купи или продаде къща, едва ли ще каже, че това е страхотна икономика. Всеки, който работи в сектор като технологичния, който претърпя масови съкращения, едва ли ще каже, че икономиката е страхотна. И всеки, който все още има усещането, че яйцата са по-скъпи от преди, може да продължи да се чуди как е възможно това да е чудесна икономика.

 

                                                                                                                           Текст: Си Ен Ен