От дълбока древност японците умеят да общуват с природата. С особена чувствителност те възприемат всичко, което ги заобикаля. Икебана не е просто красиво подреждане на цветя. В нея има философия, история и особена символика. Това древно японско изкуство всъщност води началото си от Индия, навлизайки в Япония през Китай. Основите на икебана в Страната на изгряващото слънце са положени от Оно но Имоко, който през VI в. пр. Христа посещава няколко пъти китайския императорски двор и се запознава с тамошната традиция за поднасяне на цветя. По-късно се отдава на увлечението си по религиозното подреждане на цветя в храмовете. Създава собствен стил и своя школа. Това е и най-старото училище по икебана в Япония, първите сведения за което датират от 1462 г. Умни, любознателни и находчиви, японците осмислят и пречупват през своето специфично светоусещане всичко ценно, което им се предлага. Те остават верни на собствените си традиции - чистота, икономичност и изразителност на линиите, свежест и лекота на багрите. Така откриват много красота в простия глинен съд, в малкото стръкче трева. Любовта към прекрасното е вътрешната им потребност. С много труд и творческа фантазия те превръщат религиозния обичай за поднасяне на живи или изковани от мед лотоси в жертва в храма на Буда в изобразително изкуство, наречено икебана. В желанието си да създават повече красота, монасите, които по-късно стават и най-големите майстори в подреждането на цветя, търсят вдъхновение сред природата,
която възхваляват в стихове и песни
Икебана означава „давам живот на цветята“ и се подчинява на основни правила - асиметрия, пестеливост на елементите и на конфигурацията небе, земя, човек. Всичко е като разказана приказка, предизвикателство за мисълта, чувствата, фантазията. Новогодишната украса се състои от боров клон, бамбук, папрат, портокал - всяко от тях носи пожелания за здраве, дълголетие, добри начинания. И днес ги поставят в специална малка ниша в стаята за гости.
На малки и нежни цветове съответстват леки клонки с малки листенца, докато по-едрите цветове могат да се подреждат с по-тежки клони с големи листа. Целта е чрез комбинации от цветя и клони да се отразяват не само красотата на природата, но и нейната сила. Творецът влага свои идеи, мисли или чувства и е щастлив само когато те достигнат до тези, които се стремят да се докоснат до извора на неговото изкуство. Откъснатите цветя и клонки стават материал,
на който той вдъхва нов живот
Подреждането винаги е съобразено с формата и големината на съда, тъй като той е част от цялата композиция. Понякога може да се замени с кора от дърво, купчинка камъчета или дори дървесна гъба. Композицията внушава чувство на нежност, закачливост, бодрост или замечтаност. Фонът, на който се поставя, има голямо значение за ефекта от цялостното й представяне. Колкото и да е кратък, мигът трябва да се улови, преосмисли и след това да му се вдъхне нов живот. Цветовата комбинация има голямо значение поради способността си да оказва емоционално въздействие върху зрителя. Ражда се своеобразно пластично изкуство, което едновременно извисява човешкия дух, обогатява го и му вдъхва желание да твори. Икебана въздейства много силно върху чувствата и въображението със своята изразителност, изящество, оригиналност. Хармоничното съчетание на линии, багри и форми покорява всеки ценител на красотата. Но по кой ли път или пътечка трябва да се тръгне, за да се стигне до този връх на красотата?
Отворете широко сърцето си
Отворете широко не само очите си, но и сърцето си и тази ваятелка на красота, природата, ще ви разкрие най-прелестните си тайни, които пази. Наблюдавайте, възхищавайте се, радвайте се! Търсете прекрасното! И когато решите, че сте готови да нарисувате своята картина от живи цветя, треви и клони, не забравяйте да подходите към всяко листче и цветче с много обич и внимание. Поставяйте ги в съдовете така, че всяко от тях да говори със собствената си красота. А те - те ще ви се отблагодарят, като ви доставят мигове на много радост със своето очарователно мълчание.
Изненадата на шогуна
Прославеният майстор на чайната церемония Сенно Рикю, живял през XVI в., сътворил оригинална композиция, като подредил цветя в невероятно красив съд, изработен от бамбук. Учениците му не били в състояние да кажат кое е по-красиво - живите цветя или вазата. Впоследствие тази ваза станала едно от националните съкровища на Япония. Сенно бил известен още и с невероятната цветна градина, с прекрасните цветя, за които полагал големи грижи. Тогавашният владетел, шогунът Тоетоми Хидези, една сутрин отишъл да я посети. Каква била неговата изненада, когато видял всичките цветя срязани и само от едно от тях в негова чест била изваяна икебана. Рикю обяснил своето решение с думите: „Многото цветя биха разсеяли вашето внимание, а този прекрасен цвят ви показа най-добре красотата на цялата градина.“
Правила
- Всички елементи се поставят асиметрично и обикновено образуват триъгълник. Не е задължително да бъдат на едно равнище.
- Пропорциите на основните елементи предопределят преди всичко размера на съда - неговия диаметър и височина.
- При подреждането на икебана съдът би трябвало да съответства на растителния материал - желателно е той да бъде едноцветен.