Вицепремиерът на Украйна Олга Степанишина призова българското правителство за оръжия, които ще подпомогнат евроинтеграцията на страната, като гарантират стабилността и победата ѝ във войната. Коментарите й бяха част от встъпителното ѝ изказване на форума "ЕС среща Балканите. Поуката от Украйна: европейското разширяване - защита срещу войната". Събитието организирано от партия АЛДЕ с подкрепата на Европейския либерален форум и Атлантическия клуб в България, събира в София еврокомисаря за разширяването Оливер Вархеи, бившият върховен представител на ЕС във външната политика и сигурността Федерика Могерини, британският представител за Западните Балкани Стюърт Пийч и други. Степанишина, в чийто ресор са теми като евроинтеграцията, коментира темата дни преди предстоящото посещение на премиера Кирил Петков и делегация от управляващата коалиция в Украйна. Тя се включи във форума от Брюксел, където участва в дискусии с европейски представители. Тя бе попитана от президента на Атлантическия клуб в България и бивш външен министър Соломон Паси какво ще иска Украйна от България, когато делегацията от София пристигне в Киев.

"Докато ЕС е пред най-голямото предизвикателство в историята си, е време за вземане на решения", каза тя, имайки предвид руската инвазия. "Очакваме евролидерите да покажат политическо лидерство, като подчертаят решимостта си да защитят мира и свободата. Историческите времена изискват исторически решения." Тя имаше предвид предоставянето на статут на Украйна като кандидат за членство в Евросъюза - нещо, което България открито подкрепя, затова и Степанишина благодари на София "за подкрепата по пътя към ЕС". Не толкова еднозначна е позицията в управляващото мнозинство за доставките на оръжия. Докато САЩ одобряват пакети за муниции за Украйна, а Полша потвърди, че е доставила танкове на Украйна, в България кампанията, предложена от Петков с призив към желаещите българи да дадат лично средства за оръжия за нападнатата от Русия страна, предизвика разнопосочни реакции.

"Камбана, която трябва да прозвучи в европейските институции"

В подкрепа на украинската европерспектива говори и външният министър Теодора Генчовска. Тя заяви, че България трябва да се противопостави на опитите на Русия да разруши основите на международната сигурност, след като агресията ѝ показа, че няма гаранции, че принципите могат да бъдат защитавани от държава - постоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Тя обаче припомни, че макар тази година са се очаква препоръка от Еврокомисията да даде препоръка Украйна да получи статут на кандидат, крайното решение зависи от държавите в блока. "Агресията на Русия е камбана, която трябва да прозвучи в европейските институции" и блокът да поеме ангажимента да бъде "политически", заяви евродепутатът от "Обнови Европа"/ДПС Илхан Кючюк, който откри форума като съпредседател на АЛДЕ. Той предупреди, че въпреки скептичните гласове за възможната европерспектива на Укрйна "ние сме политици и политиците трябва вземат важни решения".