И след поправителните избори на 11 юли България е изправена пред дилемата – ново правителство или нови избори. Това стана ясно, след като гласуването в неделя не излъчи категоричен победител, а партиите, които влизат в парламента, са същите като онези след изборите на 4 април – с много различия и все по-малко допирни точки. Единственото ново е, че ГЕРБ за първи път от много избори насам не са победители. Те остават втори според 100 процента от обработените протоколи в СИК след „Има такъв народ“. Партията на Слави печели гласовете на 24,08 процента от избирателите срещу 23,51% за партията на Бойко Борисов. БСП са трети с 13,39%, а „Демократична България“ – четвърти с 12,64%. ДПС получават 10,71% от гласовете, а „Изправи се! Мутри вън!“ – 5,01%. Така в Народното събрание
влизат отново шест партии
както и на предишните избори. Според изчисленията на „Маркет линкс“ резултатите показват, че ИТН ще има с двама депутати повече от тези на ГЕРБ-СДС - съответно 65 и 63. БСП ще разчитат на 36 народни представители, „Демократична България“ на 34, ДПС на 29, ИСМВ на 13. За разлика от миналия път, когато мълча седмици след изборите, сега Слави Трифонов побърза да заяви позиции и обяви самостоятелен проектокабинет ден след вота и дни преди обявяване на официалните резултати. С това лидерът на „Има такъв народ“ изненада всички, включително и потенциалните си съюзници от „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън!“. Лидерите им Христо Иванов и Мая Манолова коментираха хода на Трифонов така, че дадоха да се разбере, че подкрепа от тях няма да има. Според Иванов идеята за кабинет, предложена от Слави Трифонов, оставя „съмнения за задкулисие, свързано със Сарая“. Мая Манолова пък обясни, че „хората не искат замяната на премиерска република с телевизионна“.
Въпреки че преди изборите се очакваше трите формации да действат заедно за сформиране на кабинет, стана ясно, че от „Има такъв народ“, макар и с едва 60 от 240 народни представители, са решили да действат солово. Пред „Свободна Европа“ Христо Иванов каза, че е напълно „очевидно, че хората нито протестираха, нито гласуваха за подобен подход“. „При този подход отново има
съмнения за задкулисие
свързано със Сарая“, смята той. „Очевидно Слави Трифонов не разчита на наша подкрепа, изглежда, че разчита на нечия друга“, каза Иванов. Той добави, че коалицията му е поела ангажимент пред избирателите си да работи за управление на дълбока промяна“. От БСП също обявиха, че няма да подкрепят предложеното от Слави Трифонов правителство. Лидерката на социалистите Корнелия Нинова дори обяви, че ако се стигне до даване на мандат на червената партия, този път тя няма да го върне, а ще се опита да състави свое правителство. След първите реакции става ясно, че за да може да прокара правителството си през парламента, Слави трябва да разчита на гласовете на ГЕРБ и на ДПС. А кабинетът, който „Има такъв народ“ предложи, е с министър-председател бившият вицепремиер и министър в две правителства на НДСВ, свързани с ДПС – Николай Василев. Голяма част от лансираните номинации също са свързани с НДСВ.
Борисов изгуби София, а какво спечелиха другите?
Само за последните 3 месеца „Има такъв народ“ на Слави Трифонов е успяла да увеличи областните си градове в страната от 1 на миналите избори на 4 април до 8 на сегашните.
ГЕРБ продължава да е водеща по спечелени брой области, като печели в 16 от 28, но понася съкрушителна загуба в София и Пловдив. Зле е и положението на БСП, която макар да запазва третото си място по брой депутати в новия НС, вече няма нито една област в България. Въпреки че ДПС са изместени от четвъртата позиция пък, се оказва, че те вече имат 2 области повече от завоюваните на 4 април. Нито една област не печелят и от коалицията „Изправи се! Мутри вън“. Столицата, която в последните 16 години се считаше за бастион на Бойко Борисов, вече не е на ГЕРБ. В най-големия град в България печелят „Демократична България“. Това е и единствената област, в която коалицията е първа политическа сила. До победата им се стига, след като „пробиват“ в т.нар „градски“ 23 МИР и 24 МИР. Двата МИР-а бяха спечелени от ДБ и на предишните парламентарни избори през април тази година, но разликата в гласовете й с ГЕРБ беше доста по-малка. Сега обаче преднината им пред доскорошните управляващи вече е над 25 000 гласа.