“Демократична България” си поставя за цел да наложи в националния политически дебат необходимостта да се гарантират веднъж завинаги равните права на сънародниците ни в чужбина да участват в политическия дебат, да гласуват, да бъдат представени. Няма да губим нито минута от това да налагаме дневен ред”. Това каза съпредседателят на обединението Христо Иванов на онлайн среща с българи от САЩ и Канада. Иванов добави, че вече са готови със законодателен пакет, насочен към въвеждането на дистанционно гласуване и електронно управление и той ще бъде внесен още в първия ден на Народното събрание. Христо Иванов посочи очевидния факт на надигане на българите в чужбина, видим както от протестите това лято, така и от рекордния брой заявления за гласуване зад граница. По думите му въпросът сега е как тази енергия да се превърне в гласове, не за конкретна политическа сила, а изобщо в участие в изборите. Той изрази мнението, че включването на българите зад граница в политическия и обществения живот в страната е сигурен начин да се постигне демократизация. “Втората ни цел е България да не живее с мисълта, че това че има дисапора е някаква трагедия, национална криза, катастрофа. Единственото, доминиращо българския политическия дебат, е, че ние трябва да ги върнем. Време е като общество и като политици да свикнем, че това ще бъде положението и това положение всъщност е извор на ресурс, на богатство, на възможности за развитие”, каза още Христо Иванов.

“България ще бъде страна, преляла отвъд своите физически граници. Тя трябва да се научи не просто да разчита на връщането на икономически ресурс тук, а да стимулира определен оборот – интелектуален, културен, икономически, човешки, да създаде постоянни канали за връзка, административни удобства, така че да може да съществува като една, както ние я наричаме, Голяма България. Ние изхождаме от мисълта, че там, където има и един български гражданин, който иска да запази връзка със страната си, българската държава трябва да си постави за цел да направи тази връзка възможна”, заяви той. Иванов посочи усилията на “Демократична България” за въвеждане на дистанционно гласуване, идеите за избирателен район “Чужбина” и въвеждането на електронно управление като стъпки за приобщаването на българите зад граница към ставащото в страната. Според Христо Иванов България няма план за справяне с COVID-кризата – нито за ваксинирането, нито за икономическите последствия. От „Демократична България“ са готови с план за помощ на засегнатите бизнеси. Те ще настояват за бързо отпускане на всички лица от секторите, които ще бъдат затворени по 3 000 лв. "България отпуска много по-малко средства като процент от БВП отколкото е това на САЩ или други европейки страни. А пък тези средства се отпускат по толкова трудни процедури и непредсказуеми, че много малка част от тях се просмукват до нуждаещите си и когато стигнат е много късно", каза Христо Иванов.

Корупцията и върховенството на закона са друг приоритет на „Демократична България“. Според тях, в страната все още има такива лица, които са недосегаеми за закона. "И това са лицата, които отговарят за системната корупция, в България не е инцидентна …тя си е система", посочи съпредседателят на дясното обединение. А за да са промени това е нужна работеща прокуратура по модел на Англия и Уелс или САЩ, каза Христо Иванов. От „Демократична България“ ще настояват и за промени във финансирането на културата и образованието. "Като начало българската държава трябва да започне да отделя процент и половина за култура от БВП. Това е малко, но е двойно, което е в момента", каза Христо Иванов. За бего най-голямата опасност на тези избори е хората да не отидат до урните заради страх от COVID-19 или апатия. “Обадете се вкъщи, поговорете с близките си. Не можем да си позволим, в името на съдбата на България, равнодушие, пасивност, гледане отстрани. Този път трябва да участваме. Всички ние имаме право на една по-добра България”, каза Иванов.