Кресонът се използва в кулинарията главно за салати и като допълнение в сандвичи
Вероника Налбатска
Концепцията за храни с отрицателен калориен баланс (ОКБ) не е мит. Невъзможно е дадена храна да е с негативен калориен баланс (тъй като всяка храна съдържа поотделно или в определени съотношения белтъци, въглехидрати и мазнини, които са източници на енергия), но на практика се получава, че при храните с ОКБ са нужни повече калории за разграждането им, отколкото съдържат. Калорийният баланс е съотношението между количеството енергия, която постъпва с приетата храна, и количеството енергия, която изразходваме в тренировки, във всекидневието и по време на работа. Когато приемаме по-малко калории, отколкото изразходваме, казваме, че тялото ни се намира в калориен дефицит. Това всъщност представлява отрицателният калориен баланс.
Важно е да подчертаем, че всяка храна има определени калории, защото съдържа макронутриенти, които са източници на енергия. При храните с отрицателен калориен баланс се получава следното:
Храна А има 50 ккал. За да бъде разградена тя в организма, тялото се нуждае от 100 ккал. Храната ни дава енергия под формата на 50 ккал, но тялото изразходва тези 50 ккал плюс още толкова. Аритметично 50 - 100 = -50 ккал.
Обобщено това са зеленчуци, които имат: високо съдържание на фибри; малко количество смилаеми въглехидрати; никакви мазнини; протеин в количество над 2%;
голямо съдържание на вода. Храните с отрицателен калориен баланс съдържат голямо количество фибри. Това ги прави по-трудни за храносмилане и е необходима повече енергия за разграждането им, отколкото те носят.
Някои хора вярват, че ако приемат повече от тези зеленчуци, ще свалят драстично от телесното си тегло. Това, разбира се, не е така, защото стойностите на необходимите допълнителни калории за храносмилане не са чак толкова големи. Свалянето на тегло зависи от общите приети калории за деня - те трябва да са по-малко от изразходваните такива. Но пък храните с ОКБ са чудесен вариант за гарнитура към основното ястие. И както се казва - можем да ги ядем на корем!
Храните с ОКБ се задържат в храносмилателния тракт по-дълго, отколкото други по-калорични храни. Необходимо е повече време на храната да се разгради и веднъж вече влязла в тънките черва, тя започва да се движи по-бавно. Това дава възможност на повече микронутриенти и други вещества да се усвоят пълноценно. Зеленчуците с отрицателен калориен баланс имат голямо количество несмилаеми фибри, които прочистват храносмилателния тракт и стимулират перисталтиката като профилактика на лениви черва.
На първо място е храната с най-висок процент съдържащ се протеин (тоест най-висока хранителна стойност) е листата от ряпа, следвана от зеле, аспержи, карфиол, спанак, къдраво зеле, целина, тиквички, кресон, броколи.