Да прелетиш 16 млн. км с 10 000 полета за 11 години, които струват повече от $21 млн.! И да платиш само $250 000! Стив Ротстейн от Чикаго го направи на борда на American Airlines, но бе наказан за това. Тази забележителна история започва през 1987 г., когато банкерът Ротстейн решава да се възползва от програмата „златен билет“ на American Airlines. Тя дава възможност за безлимитни пътувания в първа класа до края на живота на клиента. Цената е 250 000 долара, срещу още 150 000 долара пак се предлага и пожизнен билет за придружител, и то такъв, който не е поименен. Програмата е въведена през 1981 г., в труден за авиокомпанията период, когато тя разчита да получи бързо солидна сума пари, с която да се стабилизира. Но не предполага, че това ще й излезе доста солено. Оказва се, че част от хората, възползвали се от възможността, са злоупотребили.

Най-впечатляващ е случаят на Ротстейн

който наистина излиза „златен“ на American Airlines. За тези 11 години банкерът, който тогава живее в Чикаго, не спира да сменя самолет след самолет - само за да отиде на бейзболен мач, например, да си купи сандвич или да посети приятел в Европа. „Аз станах герой в авиокомпанията, можех само да се покажа и да получа място“, разказва 61-годишният инвестиционен банкер пред The Post преди време. Само през юли 2004 г. той пътува 18 пъти, летейки до Нова Скотия в Канада, Мейн, Лондон, Лос Анджелис и Денвър. Неочаквано отложена с ден бизнес среща в Маями пък става чудесен повод да вземе самолета до Каракас. Случва се и да резервира билета за допълнителния пасажер на измислено име, Бег Ротстейн например, защото не знае кой ще е спътникът му, с когото ще лети. Стив води дъщеря си на училище в Швейцария и пътува със сина си заради десетки спортни срещи по целия свят. Случвало се е и да пътува до Провидънс, където учил в Браун Юнивърсити, само за да вкуси местния сандвич Geoff’s. „Много весела събота би била да станеш рано, да летиш до Детройт, да наемеш кола и да отидеш в Онтарио, да обядваш и да изхарчиш $50 или $100 за нещо“, казва преди време Ротстейн. И да успееш да е вкъщи за вечеря с дъщеря си и жена си. „Но не бих казал: О, аз днес ходих до Канада, би било отвратително“. Ротстейн не се е възползвал сам от възможността, предоставена му от American Airlines. Той проявявал

щедрост на гърба на компанията

 

по отношение на десетки непознати, изпаднали в затруднение. Така например не се и замислил да даде мястото си на придружител на отчаяна жена, която плачела, че не може да се прибере в Бронксвил, където детето й останало без бавачка. „Чувствах, че именно такива прояви на добрина са нещата, които трябва да правим като хора“, споделя Ротстейн. Но при опита да извърши едно друго добро на международното летище О‘Хара в Чикаго добрият банкер бил детрониран. Това се случило на 13 декември 2008 г., когато Ротстейн се готвел да помогне на свой приятел полицай да се върне в родната си Босна. Малко преди това American Airlines направили преглед на всички договори за „златен билет“ в опит да открият недобросъвестни пътници. Наели дори частни детективи, които да следят клиентите им. И така стигнали до Ротстейн. На въпросния 13-ти декември служител на компанията на летището в Чикаго му предал писмо, в което черно на бяло пишело, че безлимитното му пътуване се прекратява заради измама от негова страна. Ротстейн не очаквал такъв удар. Новината буквално го съсипва. Той се прибира вкъщи в шок и не става цели дни от леглото си. „Чувствах се измамен”, споделя той по-късно и добавя: „Отнеха хобито ми и целия ми живот. Те наистина ме унищожиха“. Банкерът завежда дело и единственото, което иска, е да му върнат отново „златния билет“. „Те подписаха договор, договорът си е договор“, категоричен е Ротстейн, но въпреки оплакванията му нищо не се променя.  

Животът на Ротстейн в цифри

  • 10 000: Броят на полетите
  • 10 млн.: Броят на изминатите мили
  • 500: Пътувания до Англия
  • 70: Пътувания до Австралия
  • 120: Полета до Токио
  • $21 милиона: Цената на полетите