Кирил Балдев

Дора Цветкова

Освен с всички други драми Хитрино предизвика и още един скандал - литературен. Момче от пазарджишко село публикува стихотворение, посветено на трагедията в селото, което за нула време придоби огромна популярност. За него писаха вестниците, показаха го и по телевизията. И тогава се появи истинският автор на стиховете - поетеса, която обяви, че стихотворението е откраднато.

Красимира Апостолова от Хасково останала втрещена, като видяла стотиците споделяния на стихотворението  й „За Хитрино" във фейсбук с нейната авторска творба, под която стояло името на Кирил Балдев. Още по-невероятно било, че Балдев започнал да дава интервюта по медиите и да обира лаври за творбата.

„Пуснах стихотворението за Хитрино на моя профил във фейсбук на 11 декември сутринта. Споделих го в няколко групи - „Скрих се в стих", „Съюз на писателите" и др. На следващия ден излезе и в „Ухания в мрака" с моето име. Не знам как точно стихотворението е достигнало до момчето, но изведнъж от 13-и вечерта започнаха да го постват различни хора, вече като негово, а оттам го подеха и медиите", оплака се Апостолова. Тя добави, че откакто е видяла плагиатстваното стихотворение, не е на себе си от притеснение и възмущение. „Творбата ми е окрадена едно към едно заедно с грешката в последния куплет, където не съм поставила пълен член на думата мрак", каза още поетесата.

Кирил Балдев е на 14 години, медиите го представиха като известен с благотворителната си дейност. Младежът от Математическата, който се изявява като актьор в театър „Приятели", е от пазарджишкото село Звъничево и е прекарал детството си в дом. През октомври той дари около 70 книги на библиотеката в софийското село Костенец. Как сега се е забъркал в този поетичен скандал остава неясно.

„Никога не съм търсила публичност, поезията е лично изживяване. Но този път реших да го направя, за да се защитя. Имам приятели в цялата страна, стихотворението имаше хиляди харесвания и споделяния. Искам истината да излезе наяве, хората да знаят, че аз съм авторът и да се изчисти името ми", каза Красимира Апостолова. Тя се е свързала с редакциите на различни медии, откъдето са обещали да публикуват уточнение.

Красимира Апостолова е член на Съюза на независимите писатели. Има издадена една стихосбирка - „Възкръсвах със сълзи". Нейни стихове са публикувани в алманаси и антологии. В момента подготвя втора поетична книга.

Въпросното стихотворение донесе национална слава на Кирил, но сега нещата са се обърнали категорично срещу него. Почитатели на Апостолова подеха акция за разобличаване на плагиата и в момента из фейсбук се препубликува разследване как той си е присвоил творбата. Оказва се, че я видял за първи път в групата „Скрих се в стих". Там я е харесал и оттам нататък е започнал да я представя за своя. Според Апостолова той се държал доста грубо и арогантно, когато му позвънила, за да се разберат човешки.

„Не съм сигурен дали това е нейно стихотворение, отсече Кирил пред репортери. - Преди да го напиша, не съм го виждал никъде. Сега го виждам от нейно име, след като ми го изпратиха."

Балов не успя да каже кога точно е пуснал „За Хитрино". За разлика от Апостолова не изпрати линк, за да се убедят репортерите, че говори истината. При втори опит да се свържем с него вече не вдигаше телефона си.

Точно на Нова година все пак Кирил сам призна вината си и поиска прошка от профила си във фейсбук: „През 2016 година аз се стремях да сторя добро, надявам се помогнах на много хора и институции. Участвах редовно в обществото и литературния свят. Аз самият пиша стихове и обичам да изливам всичко на лист хартия. Проведоха се много кампании, в които помагах. Бяха дарени книги в 5 читалища. Дарени са общо над 2000 книги, от които нови и стари. Преди Новата година сторих една лоша постъпка и това е стиха за Хитрино. Открих един стих споделен от моя приятелка без посочен автор и реших да го споделям от мое име. След това видях случайно, че поетесата от Хасково Красимира Апостолова е авторка на стиха. Много се почуствах зле, защото си сложих моето име под него.

Моля, простете ми! Нека започне новата 2017 с добро и нежност. 2017 година ще започна с кампания за Хитрино да се наберат книги и закупят ученически пособия за учениците. Ще стартира конкурс за литературни творби и много други добри каузи. Аз правя всичко за другите и с добро сърце. Моля за прошка и да ме знаете с добро, а не с лошо. Моля всички да ми простят за грешката, която направих. Аз разбирам и съжалявам за това, което сторих. Желая ви 2017 да е изпълнена с доброта и здраве!

Красимира Апостолова съжалявам, че постъпих по лошия начин. Прости ми, нека 2017 година започне с добрина и приятелство!"

 

За Хитрино...

Над Хитрино се спусна мракът

и вместо изгрев скръб роди.

Дали виновен беше влакът,

или поелите в отвъдното души?

 

Над черен мрак, кръжи мъглата.

Мълчи виновна - без вина,

мълчат и релсите, гори тъгата

в задавените пазви на смъртта.

 

Над Хитрино се спуска мракът,

земята в тътени - сълзи.

Дано от днес, от тук нататък,

над Хитрино да грейнат светлини.

Героят от Хитрино

Запомнете едно име - Ерол Шакир. Ерол е започнал работа в системата на Държавно предприятие „Железопътна инфраструктура" преди едва една година. На 10 декември сутринта той изпълнява функциите на дежурен ръководител на гара Хитрино. Инцидентът в 5,30 ч сутринта става на броени метри от гарата. Ерол много добре знае какво се превозва в обърнатите цистерни (композициите на „Булмаркет" минават редовно по тази линия) и какво може да стане всеки момент. Въпреки това, вместо да побегне панически, той започва да действа по инструкциите. Изключва всички системи, включително електрозахранването, и най-важното - свързва се със съседната гара и отменя съгласието си за посрещане на пътническия влак, който всеки момент трябва да тръгне за Хитрино. По този начин с риск за живота си той спасява пътниците, които би било много вероятно да се окажат в района на инцидента по време на взрива. И тогава жертвите биха били в пъти повече. Едва след като се уверява, че всичко в гарата е обезопасено, Ерол се оттегля на безопасно разстояние. Това, което Ерол е извършил, може би би останало незабелязано, ако в една от фейсбук групите старите железничари не бяха коментирали, че „колегата от Хитрино е на два петъка служба, а е действал хладнокръвно и професионално".

Ако премиерът Борисов и министрите му разберат колко е „голяма" заплатата на Ерол, може би няма да повярват. Защото този човек получава срещу труда си средства, колкото семейството му да върже двата края. И му се налага често да работи на някое допълнително място в свободното си време. Това обаче не му попречи да извърши професионално геройство.