Мъж, който се представял за депутат от „Продължаваме промяната“, е откраднал 130 000 лева от неграмотни. Това твърдят разследващите, а в полицейските сводки той е засичан с псевдонима Харварда. Истинското му име е Сергей Димитров. До залавянето му се стига след разкритията на пастор в Българската божия църква – революция чрез благодат в карловското село Розино, пише „24 часа“. “Когато Сергей Димитров се представи за депутат от “Продължаваме промяната”, аз проверих в сайта на парламента дали съществува такъв народен представител. Информация нямаше, затова се обадих. Хората бяха любезни и ми обясниха, че такъв избраник няма.
Но той имаше някаква карта на народен представител, която показваше навсякъде в селото.
В момента, в който започнах да изобличавам действията му и му казах, че това, което прави, не е редно, той ме заплаши, че ще ме махне от работа“, разказва Румен Караджов.
Водел със себе си и друг човек, който се представял за архитект и геодезист.
Според пастора местните били неграмотни и веднага повярвали на двамата, които носели специални уреди, че могат да им решат проблемите с незаконните къщи. След като установил, че депутат на име Сергей Димитров няма, Румен Караджов започнал да обяснява това на хората в селото. Харварда не само не изчезнал, но и заплашил да натопи пастора, който по това време работел и като медиатор - за образованието към местното училище и за здравеопазването към общината. Казал му, че ще се срещне с кмета на Карлово Емил Кабаиванов и ще поиска Караджов да бъде уволнен, защото не е редно да съвместява позициите на пастор и на медиатор. До такава среща обаче не се стигнало.
Издадените протоколи за незаконни постройки били около 80.
Харварда обикалял адресите и обещавал на живеещите там да им напише жалби. След като бил изобличен, той сменил версията и започнал да се представя за съветник на народен представител. Някои от местните послушали пастора, но други се подвели и дали пари на Димитров. От прокуратурата потвърдиха, че един от оплакалите се срещу Сергей Димитров е от Розино. Според показанията му Харварда обещал да му узакони къщата и да му изкара диплома за завършен осми клас. За услугата човекът си платил 1350 лв.
На гръцки гражданин гарантирал спечелване на конкурс по европроект
срещу 3900 лв. Съдействие за издаване на ТЕЛК решение струвало 800 лв., за осигуряване на работа и отпускане на кредити тарифата била 1100 лв., а за узаконяването на къща и партида за ток на човек от Брестовица взел 5600 лв. “Нормално е при този медиен интерес след ареста на Сергей Димитров в един момент да се появят доста хора от близо и далеч, както виждаме от допълнителните обвинения, повдигнати в хода на процедурата, които да утежнят неговото положение и съответно да го оставят с мярка “задържане под стража”, коментира защитникът му адвокат Деница Чингарова. Тя разказа, че от самото начало обвинението срещу клиента ѝ е било за измама в големи размери - над 70 минимални заплати към 2021 г. Тогава от ощетени обаче имало само 4 иска на обща стойност 12 950 лв., което не покрива критериите за големи размери. След като на първа инстанция районният съд в Пловдив остави Харварда в ареста, прокуратурата му повдигна ново обвинение и вече сумата се вмества в понятието “измама в големи размери”.
След първите 4-ма вече се твърди за още 11 измамени.
“Общо 15 души, като нито един от тях не може да посочи и да конкретизира дата кога е бил заблуден и съответно кога са причинени имотните щети”, обясни адвокат Чингарова. Според нея въпреки началния етап на наказателното производство обвиненията би трябвало да са конкретизирани с дата и място. Първия път в съда се появи с шарено сако като манекен и каза: “Питайте “Продължаваме промяната” за мен”. Това обаче не му помогна и магистратите постановиха постоянен арест. И окръжният съд в Пловдив потвърди същата мярка. А по време на заседанието Димитров демонстрира добро настроение и посъветва присъстващите да гледат филма “Опасен чар”. Постоянният му адрес е в Петрич, има квартира в Пловдив, но справка на Криминална полиция сочи, че не е бил открит там. Затова и съдебният състав прецени, че има реална опасност да се укрие, ако бъде оставен на свобода. На този етап не е ясно дали е склонен да признае вина и да сключи споразумение с прокуратурата, защото разследването е в много ранна фаза.
А и според защитата му твърдението за завлечени с близо 130 000 лв. хора е в “сферата на вероятностите”.
Сергей Димитров е на 33 години. Израсъл е в дома за сираци “Олга Скобелева” в Пловдив. До момента не е осъждан. Той беше задържан в Пловдив на 12 юли след подаден сигнал и извършени оперативни мероприятия от служители на отдел “Икономическа полиция”. Полицаите открили у него пластика, която наподобявала служебна депутатска карта,но с надпис “народен председател”, а не “представител”. Димитров не само твърдял, че е депутат от “Продължаваме промяната”, но и че е възпитаник на Харвард и на Пловдивския университет. За да убеди хората, той показвал не особено сръчно обработени снимки от парламента, на които присъства. И макар да се асоциирал основно с ПП, размахвал и селфита с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, както и с кмета на Пловдив Здравко Димитров, който е от същата партия. Казвал, че бил застъпник и на БСП. В действителност обаче името на Харварда присъства само в благоевградската листа на “Българско лято” от изборите на 4 април 2021 г. Бил е на 6-о място в нея. Опити да влезе в парламента на следващите два вота през м.г. не е правил.