Експертна група, определена от гръцкото правителство, е препоръчала да бъде въведено ограничение на използването на социални медии от деца под 15-годишна възраст, съобщава „Катимерини“, като се позовава на сигурни сведения. До края на месеца групата начело с проф. Василики Артинопулу трябва да внесе предложенията си, насочени към борба с насилието и закононарушенията, извършени от непълнолетни, но за първи път и със защитата им от опасности като пристрастяването към цифровите технологии.

Ако бъде прието предложението за ограничаване на достъпа на децата до социалните мрежи, Гърция ще последва скорошния пример на Австралия, която в края на ноември прие закон, който забранява употребата им от лица под 16 години. Такава мярка е в сила и във Франция.

Гръцкото правителство има намерение да предприеме инициативи и на европейско равнище. Според информация на „Катимерини“ проект на гръцкото Министерство на цифровото управление, който е поставен за обсъждане в Брюксел, предвижда определянето в Европа на възраст за „дигитално пълнолетие“, която да бъде 15 години. Смята се, че чрез обща европейска инициатива ще бъде по-лесно да бъдат убедени големите платформи да предприемат мерки. Темата беше поставена миналия петък пред Съвета на министрите на комуникациите на ЕС от гръцкия министър на цифровото управление Димитрис Папастергиу.

Според гръцкото предложение големите платформи ще бъдат задължени да намалят излагането на пристрастяващо съдържание, което предизвиква продължителна употреба, да приложат механизми за контрол на времето на употреба, да адаптират алгоритмите си, за да предпазват непълнолетните от неподходящо и вредно съдържание и да приложат механизъм за верифициране на възрастта. Употребата на социални медии от деца под 15 години няма да бъде възможна без изричното съгласие на поне едно лице, което упражнява родителски права.

Същевременно се предвижда забрана за събиране на данни за профила на потребителя в случая с непълнолетните, защото това позволява потребителите да бъдат „бомбардирани“ непрекъснато със съдържание, което ги интересува.

В плановете на гръцкото правителство се предвижда и създаването на ново предложение, наречено „Детски портфейл“ (Kids Wallet), което цели създаването на безопасна и образователна среда за децата и ще бъде свързано с профилите на родителите, които ще имат възможност за контрол на дейността на децата си в дигитална среда.

В интервю за радио RealFm 97,8, цитирано от портала enikos.gr, министърът на цифровото управление Димитрис Папастергиу обясни, че приложението ще позволи свързване на данните за номера на телефона с гражданския регистър и автоматично ще ограничи достъпа до всички социални медии за децата под 15 години. „Детският портфейл“ освен това ще позволи контрол и на други дейности като например ключовите думи на търсенията на децата в интернет.

Сайтът „Нюзбомб“ обаче цитира и мнението на специалисти, които изразяват резерви към тези регулации. Йоргос Янопулос, преподавател в Юридическия факултет на Атинския университет, казва в интервю пред телевизия Скай, че „историята ни е показала, че всички общи забрани по отношение на новите технологии имат проблемно приложение. Не знаем какво ще стане в Австралия, законът (там) е твърде пресен. Във Франция, където (такъв) има от година и половина, резултатите от прилагането му не са много видими“.