„Гудни – Легенда за любовата“ е филм по действителната история на футболиста Георги Аспарухов – Гунди. Лентата е напълно готова, като снимките започнаха през пролетта на 2023 година и продължиха няколко месеца на различни локации в София и Пловдив.
Продуценти на лентата са Иван Христов и Андрей Арнаудов. Двамата имат идея за филма още преди 7 години. Тогава се заричат, че лентата по тази действителна история ще стане факт, разказва "Труд".
„Целта, която ние сме си поставили с този филм, е да пазим паметта за нещата, които ни обединяват като общество и ни правят нация и за моментите и хората, с които трябва да се гордеем“, каза продуцентът Андрей Арнаудов на ексклузивна пресконференция пред медиите.
„Целта, която ние сме си поставили с този филм, е да пазим паметта за нещата, които ни обединяват като общество и ни правят нация и за моментите и хората, с които трябва да се гордеем“, каза продуцентът Андрей Арнаудов на ексклузивна пресконференция пред медиите.
„Всеки от нас има отговорност към опазване на националната памет. Свръх задачата е да използваме киното, като инструмент, да знаем, какви сме били, какви сме и какви можем да бъдем и трябва да бъдем", казва продуцентът Иван Христов.
По време на филма е показана и системата срещу известните по време на социализма. В лентата става дума, че Георги Аспарухов е бил вербуван от Държавна сигурност тогава.
„Няма документи. Лита не знае но помни как са им подслушвали телефона и следили, както и как са му махали некролозите и след това тя е ходела отново да ги лепи. Помни и как са ги привикали на 2 януари, при положение, че сватбата им в Троянския манастир е била на 1 януари, и са ги привикали в 1 РУ, като са им дали снимки от тяхната сватба. Тогава Лита е казала „Нямаше фотографи“. В отговор получава: „Вие сте нямали фотографи“. Лита помни много, знае много, но документи няма, защото съм проверявал досието на Георги Аспарухов в държавния архив, но това се е знаело от всички. Имало е едно мълчаливо споделяне, че така е с всички“, разкрива сценаристът Емил Бонев.
„Най-голямата трудност в самото начало беше да се избистри най-точният текст, за де се улови точната информация за Гунди. Беше трудно да се изберат точните моменти. След като започнахме снимките всичко мина гладко. Целият екип пое задачата да направи този филм като собствена мисия. След това – всичко беше лесно“, споделя пред „Труд“ режисьорът Димитър Димитров.
Смъртта на Гунди в лентата е представена по особено романтичен начин, без да е показан фаталният сблъсък от катастрофата край Витиня.
Премиерата на филма вече се състоя и събра хиляди в Арена „София“. Премиерата по кината в станата пък ще е на 18 октомври.