Двама от най-видните поддръжници на Доналд Тръмп, които ще са част и новата му администрация, се сблъскаха челно с противниците на емиграцията - легална или не в САЩ. Повод стана пост в Х на милионера Вивек Рамасвами, в който той защитава визите за висококвалифицирани работци Н-1В, но критикува американския начин на живот и родителски практики.

Милионерите от Сицилиевата долина в обкръжението на Тръмп искат разширяването на тази програма докато кръгът около Стивън Милър са хардлайнъри по отношение на всякаква имиграция и искат нейното орязване наред с масови депортации.

„Нашата американска култура почита посредствеността пред превъзходното“, пише Рамавами в дълъг пост в туитър, в който твърди, че чуждестранните работници подобряват конкурентоспособността на американската икономика.

Постът обаче бързо привлече ответни реакции от тези поддръжници на Тръмп, които са категорично против всякакъв вид имиграция. Спорът се разигра онлайн по време на празниците, като към критиките се присъединиха както редови републиканци, така и крайно десни инфлуенсъри. Мнението на Рамасвами за визите за квалифицирани работници беше подкрепено от Илон Мъск, технологичен милиардер, избран за съдиректор на предложения от Тръмп „Департамент за правителствена ефективност“. 

Верни поддръжници на Тръмп като крайнодясната активистка Лора Лумър, консервативната мислителка Ан Култър и бившият депутат Мат Гейц разкритикуваха двамата технологични предприемачи за позицията им.

Като взе на прицел съвременната американска култура, Рамасвами написа: . "Култура, която възхвалява кралицата на бала, а не шампиона на математическата олимпиада, или спортиста, отличника в класа, няма да създаде най-добрите инженери.“

Но Ники Хейли, бивш посланик на Тръмп в ООН и бивш кандидат за президент на Републиканската партия, се противопостави на технологичните шефове.

"Няма нищо лошо в американските работници или в американската култура", написа тя в отговор в Х, "Всичко, което трябва да направите, е да погледнете границата и да видите колко много хора искат това, което имаме ние. Трябва да инвестираме и да даваме приоритет на американците, а не на чуждестранните работници."

Към Хейли, която също като Рамасвами е дете на индийски имигранти, в противопоставянето на визовата програма се присъединиха крайно десни акаунти в интернет. 

Междувременно Мъск защити визовата програма H-1B като привличаща "най-големите ~0,1%“ инженерни таланти“. „Да мислим за Америка като за професионален спортен отбор, който печели от дълго време и иска да продължи да печели, е правилната мисловна конструкция“, написа той в Туитър.

Илон Мъск

Но критиците в интернет публикуваха скрийншоти на обяви за работа в неговите компании, попълнени от хора с визи H1-B, показващи заплати от 200 000 долара и много по-малко, и твърдяха, че тези назначения не представляват елитен набор от таланти, а по-скоро начин да се задържат ниско заплатите на родените в САЩ работници.

Броят на издаваните визи H-1B е ограничен до 65 000 годишно плюс допълнителни 20 000 за хора с магистърска степен от американски институции. Неотдавнашно проучване на Boundless, консултантска компания в областта на имиграцията, показва, че около 73% от визите H-1B се издават на граждани на Индия, а 12 % - на граждани на Китай.

Тръмп обеща, че масовите депортации на имигранти без документи ще започнат веднага след встъпването му в длъжност. Той е критик на програмата H-1B и по време на първия си мандат затегна условията за получаване на тази виза. Неговият заместник Джей Ди Ванс също се обяви против програмата, но е тясно свързан със света на технологиите. В предишната си кариера на рисков капиталист Ванс е финансирал стартиращи предприятия, които са наемали работници с визи H-1B.

През последните дни новоизбраният президент отрече, че е под неправомерното влияние на Мъск и другите милиардери, които подкрепиха кампанията му. В неделя Тръмп заяви на консервативна конференция в Аризона, че не е под влиянието на Мъск.

"Знаете ли, те са на нова тема", каза той пред множеството на AmericaFest, организиран от Turning Point USA, "Всичките различни измишльотини. Новата е, че президентът Тръмп е отстъпил президентския пост на Илон Мъск."

"Не, не, това няма да се случи", каза той, "Той няма да бъде президент."