Най-голямото пристанище в Европа — Ротердам — се подготвя за евентуален военен конфликт с Русия, като резервира места за кораби с военни доставки и планира как да пренасочва товари, ако избухне война. Ръководителят на пристанищната администрация Боудевейн Симонс обясни пред Financial Times, че се координират с пристанище Антверпен (в Белгия), за да организират как да приемат британски, американски и канадски военни доставки, ако се наложи.
"Не всяко пристанище е подходящо за обработка на военни товари", казва Симонс. Ако се появи нужда от големи обеми, Ротердам и Антверпен ще си помагат, вместо да се конкурират, допълва той
Тази мярка е част от по-широка вълна от подготовка из цяла Европа, тъй като ЕС планира програма за презапасяване на стойност до 800 млрд. евро. Причината е както засилващата се агресия на Русия, така и натиск от страна на американския президент Доналд Тръмп за по-голяма самостоятелност в отбраната. Нидерландия и другите членки на НАТО вече обещаха да увеличат военните си разходи до 5% от БВП.
През май холандското военно министерство е изискало Ротердам да осигури място за няколко военни кораба по искане на НАТО. Това ще се случва четири-пет пъти годишно, а товаренето и разтоварването на боеприпаси може да става само на определен терминал.
Симонс допълни, че в района на пристанището ще се провеждат и амфибийни военни учения няколко пъти годишно. Според него Европа трябва да започне да трупа стратегически запаси не само от петрол (каквито има задължително за 90 дни от 1973 г. насам), но и от критично важни суровини — мед, литий, графит, както и от лекарства и медицински материали.
Пристанищата, с добре развити логистични връзки, са подходящо място за подобни резерви. В Ротердам вече се съхранява част от стратегическия петролен резерв на Нидерландия.
ЕС ще представи днес план за изграждане на запаси от медицински материали, суровини, енергийно оборудване и храни. Пандемията от COVID-19 показа колко зависима е Европа от доставки от Китай и Индия, а руската инвазия в Украйна допълнително подчерта нуждата от стратегическа самостоятелност.
След налагането на санкции срещу Русия, пристанище Ротердам е загубило около 8% от търговията си, основно от руски петрол. Антверпен също приема доставки за американските военни части в Европа. Днес двата порта си сътрудничат все по-тясно по теми като енергийна и логистична устойчивост.