Google се захваща сериозно с темата за дезинформацията и враждебната реч, като натоварва с това „армията" си от около 10 000 независими контрольори на качеството на съдържанието, които ще помогнат за увеличаване на достоверността на информацията при резултатите от търсене, пише Search Engine Land. С тяхна помощ ще бъдат обозначавани обидно, разстройващо или „фалшиво" съдържание.

Експертите, известни като „оценители на качеството", отдавна се занимават с оценка на резултатите от търсенето, като дават съвети, които след това се вкарват в компютърните алгоритми, за да се повиши качеството на „попаденията".

Сега новата мисия на контрольорите е да отсяват резултати, свързани с проповядване на омраза, насилие, расизъм, жестокост към животни и хора, както и да откриват сайтове, които могат да се използват в схеми за трафик на хора чрез примамливи оферти за работа или други занимания.

Експертите работят по предварително зададени критерии от Google, които не се огласяват публично. С тяхна помощ не се „изчистват" директно дадени подвеждащи резултати, но алгоритмите за търсене постоянно се подобряват, за да не могат тези резултати да излизат преди истинските по темата.

Известно е, че често в горната част на първата страница от резултатите от търсене излизат връзки към недостоверна или фалшива информация, защото рейтингът им на посещаемост е много висок. Класически пример е търсенето на отговор на въпроса „Съществувал ли е холокостът?" (на английски език, бел.ред.), при който първият отговор е статия от американски неонацистки сайт, озаглавена „10 причини защо холокостът не се е случвал".

Google не е единствената мегакомпания, която се бори с расистките, сексистките или обидните послания, които заедно с т.нар. фалшиви новини са един от най-сериозните проблеми в социалните медии. От началото на март фейсбук започна да маркира съмнителни информации, засега само на английски език, с етикета „Disputed" (оспорени).