Йоан Запрянов
Горчивият вкус в устата на Google, оставен от проваления експеримент със закупуването на Motorola срещу 13 млрд. долара през 2012 г., изглежда, е отминал. Сега гигантът насочва интереса си към друга емблематична марка - тайванската HTC, станала известна като пионера на телефоните с операционна система Android. През последните години слуховете за закупуване на компанията не спираха, особено предвид трудностите пред HTC. От 2011 г. до сега производителят е загубил 93% от пазарната си капитализация. Сега тези слухове се оказаха истина - или почти. Google обяви, че ще плати 1.1 млрд. долара на HTC, за да получи инженерния отдел, работил досега по телефоните Google Pixel, както и неексклузивното право да ползва патенти на тайванците. Общият брой на работната ръка е около 2000 души, като с тях Google ще си осигури по-голям контрол върху хардуерния си отдел, на който залага все повече и повече. През миналата година компанията представи на пазара телефоните Google Pixel, които бяха приети много добре от анализаторите. Пазарното им представяне обаче по-скоро може да бъде счетено за разочарование. И двата телефона бяха разработени от HTC. Сега в Google искат да не бъдат толкова зависими от други производители, особено когато става дума за вземане на решения в хардуерния отдел на фирмата.
За Google е повече от важно да разработи силно портфолио от хардуерни продукти, които да се наложат на пазара. На първо място, те са най-удобният възможен канал за разпространение на софтуерните продукти на компанията начело с операционната система Android. Тя доминира пазара, но малко смартфони използват "чист" Android, а повечето производители на телефони модифицират операционната система. Китайският гигант Huawei например използва модификацията си EMUI. Samsung използва TouchWiz, а HTC работи със Sense.
С Google Pixel интернет гигантът се надяваше да се наложи на пазара, но за момента продажбите не изглеждат впечатляващи. Според данните на Bloomberg за първото тримесечие след пускането му през есента на 2016 г. телефонът е продал едва 552 хил. бройки. Това число няма нищо общо с мегапродажбите на Apple, Samsung, Huawei или дори по-малките производители на телефони. Първите месеци от пускането на нов телефон са най-силните и е малко вероятно да е имало голямо повишение през следващите тримесечия.
Въпреки не особено добрите досегашни резултати продажбите на Pixel телефони все пак е от полза на Google. Най-голямата причина за това отново е софтуерът. Докато Google плаща на партньори, за да бъде инсталирана търсачката на компанията на чуждите телефони, при Pixel подобни разходи няма. Едно по-голямо хардуерно звено и по-добри продажби биха се отразили осезаемо на Google и на финансовите отчети на компанията. Google ще пусне втората версия на Pixel телефоните си през октомври. Големият телефон ще бъде разработен от LG, докато по-малката версия ще бъде отново дело на инженерния екип на HTC. Екип, с който Google вече разполага и няма причина да смятаме, че през следващите години ще се налага Google да разчита на който и да било друг екип освен на своя собствен.
По-големият контрол над хардуерното звено би дало на Google възможността да пробва и по-различни стратегии, когато става дума за софтуерните си продукти, като например гласовия си асистент. Това е подходът на Apple, която първо създаде силно хардуерно звено, след което започна да пуска различни софтуерни услуги през устройствата си. При Google процесът е повече от объркан, но при правилно изиграни карти може да се стигне до добър резултат. Един такъв подход, използван вече от Apple, ще освободи Google да прави повече промени по Android. Технологичният гигант все още среща проблеми дори за елементарни неща, като например да накара партньорите си, ползващи операционна система, да оборудват смартфоните си с най-новата версия на системата. Заради техните различни модификации обаче новите Android варианти идват навсякъде по различно време и объркват потребителите. Друг голям проблем е, че все повече производители работят с други софтуерни компании. Huawei и Motorola например не използват гласовия асистент на Google, а този на Amazon - Alexa. Samsung пък разработи свой собствен гласов команден център. Всяка сделка, свързана със смартфони и Google, се приема с подозрение. Причината е в Motorola, която компанията закупи преди пет години за 12.5 млрд. долара, а след това продаде по-малко от три години по-късно на Lenovo срещу под 3 млрд. долара. Тогава обаче Google със сигурност не беше толкова фокусирана върху телефонния пазар или цялостната си хардуерна дивизия.
„За Google HTC е напълно различна сделка спрямо тази за Motorola", коментира Джейсън Лоу, анализатор за Canalys. „Google има нужда от по-добър контрол върху производството, ако иска някой ден Pixel сериите да се конкурират с iPhone." През 2012 г. Google нямаше своя линия телефони, но работеше по линията Nexus. Тогава фирмата даваше всяка година на различни производители да работят върху телефоните - включително HTC, Samsung и LG.
За момента обаче конкуренция с Apple, Samsung или който и да било друг от големите на пазара не изглежда много вероятна, освен ако втората генерация Pixel телефони не се окаже огромен хит. Предвид изтеклите снимки на телефона в интернет обаче той изглежда прекалено много като първия модел, за да предизвика еуфория. Но Google тепърва ще нагажда стратегията си спрямо пазара и конкурентите си. И нищо чудно рано или късно да успее.