Марчин Олендър

Стоян Нешев, Станимир Въгленов

 „Гугъл" ще изхвърля от рекламната си мрежа и от търсачката всеки сайт, който краде съдържание от друга онлайн медия, обяви Марчин Олендър, който отговаря за публичната политика в компанията. Той е роден в Полша.

Преди да започне работа в „Гугъл", минава през полските министерства на администрацията и цифровизацията и труда и социалната политика. Работи и като юридически съветник.

Помага ли „Гугъл" на медиите за допълнителен трафик, или печели на техен гръб, ползвайки чужд продукт на интелектуална собственост, г-н Олендър?

-  Има ясни данни от вътрешен анализ, който направихме, за това какво се случва, когато се махне снипетът, т.е. краткото описание на съдържанието на линка към медиен сайт и когато се махне и самият линк. В Германия най-голямото медийно издателство „Аксел Шпрингер" извади от „Гугъл" линковете към сайтовете си, за да не излизат в търсачките, но резултатите от трафика бяха трагични. Така или иначе, когато линкове бъдат извадени, най-много страдат малките издателства.

Тогава какви са предизвикателствата пред издателите на печатните издания в дигиталната ера?

- За съжаление, нямаме готови отговори. Ако ги имахме, щяхме да ги използваме. Основният проблем е, че информацията е вече евтина. В момента, в който качите новина в интернет и се умножи до безкрайност, тя може да се използва почти безплатно или съвсем евтино. Така че е много трудно да се изгради бизнесмодел въз основа на това, че давате на потребителя проста информация. За да се превърне в бизнесмодел, трябва да добавите стойност. Това може да стане, като подбирате информацията или я насочвате към даден потребител, за който направите например ползването или достъпа до тази информация по-лесен.

Сериозен проблем за повечето издатели е, когато тяхно съдържание бъде откраднато и в търсачките то се намира по-бързо и излиза в по-горни позиции от оригиналния материал. Как „Гугъл" противодейства на това?

-  Ние от „Гугъл" няма как да знаем кой е авторът и кой неправомерно ползва материала му. Това, което мога да ви предложа като решение, е всеки път, когато видите открадната информация от сайта ви, да ни изпращате заявка за елиминирането на съдържанието й. С натрупването на такива искания това вече ще се отрази

на позициите на самия пиратски сайт и той ще започне да излиза все по-надолу и надолу в резултатите от търсенето.

Има ли начин да се спрат рекламите за този сайт, които той ползва от „Гугъл"?

-  С натрупването на подобни заявки пиратският сайт ще бъде махнат от нашата рекламна мрежа. Вече имаме около 90 хил. извадени акаунта. Това е правилото.