Какво е знаел президентът? Кога го е знаел? Два прости въпроса, с които обикновено започват големите проблеми за всеки президент. Два въпроса, които чуваме твърде често през последните няколко дни. И контекстът винаги е Русия.

Само за 24 часа между понеделник и вторник се появиха толкова много нови детайли и информация за връзките между вътрешния кръг на Тръмп с Русия, че се наложи той да уволни съветника си по националната сигурност, а сенатори от двете партии готвят разследване, което да намери отговора на първите два въпроса от началото на този текст. А изтичането на информация от службите за руските връзки на екипа на президента продължават.

В понеделник Майкъл Флин загуби работата си като съветник по въпросите на националната сигурност на Тръмп след разкрития за телефонен разговор с руския посланик във Вашингтон, в който той е обсъждал американските санкции срещу Москва, преди да встъпи в длъжност. Съгласно т.нар. Закон на Логан е престъпление, когато американец обсъжда политиката на администрацията с външни правителства с цел да повлияе на нея, без да е част от него или изрично да му е възложена такава мисия от Белия дом.

О.з. ген. Майкъл Флин (вдясно) по време на разговора между Доналд Тръмп и Владимир Путин на 28 януари

Оказа се, че Флин е излъгал и вицепрезидента Майк Пенс за съдържанието на този разговор, а Пенс го защити в национален ефир, което се сочи за формална причина за загубата на доверието у Флин и неговото уволнение.

Но още през януари министерството на правосъдието е предупредило Белия дом, че Флин може да бъде изнудван за контактите си с руския посланик Сергей Кисляк, преди Тръмп да поеме поста на 20 януари.

Белият дом и президентът се объркаха в обясненията си за случая - кой, кога, какво е знаел и защо решението за уволнението на Флин е взето 19 дни след информацията от правосъдното министерство и едва след като тя изтече в медиите. Оказа се, че вицепрезидентът Майк Пенс не е знаел за информацията от правосъдното министерство, а е научил на 9 февруари едва след като в Белия дом са разбрали, че "Вашингтон пост" ще публикува статия по темата.

Тема на телефонния разговор през декември са били санкциите, които Барак Обама наложи на Русия, след като стана ясно, че Москва се е намесила и повлияла на президентските избори през миналата година. Русия първо обяви, че ще експулсира американски дипломати, след това се отказа, а Тръмп похвали в туитър Путин - "Винаги съм знаел, че е много умен."
Мнозина сега повдигат въпроса

дали Флин е действал соло или по заръката на Тръмп

- да успокои Русия, че скоро идва нова администрация с ново отношение към Москва. Сенатори от двете партии настояват за разследване на целия случай в допълнение на проучването за руската намеса в изборите.

Уволнението на Флин само 24 дни след като Тръмп встъпи в длъжност се коментира като демонстрация за погрешен избор на хора на ключови постове. Но това може да има и по-дългосрочни последици за външнополитическия курс на страната. Флин беше отявлен критик на ядреното споразумение с Иран, близък до позициите на израелския премиер Бенямин Нетаняху, привърженик на топли отношения с Русия и отпадането на санкциите срещу Москва. Още в първия си брифинг след уволнението на Флин говорителят на Белия дом Скот Спайсър обяви, че Тръмп настоява Крим да се върне на Украйна и опита да обясни, че президентът имал твърда и критична позиция срещу Владимир Путин - нещо, което е невярно и беше оборено с цитати от репортерите в залата.

Руската реакция също не закъсня. Сенаторът Алексей Пушков, член на Комисията по отбрана и сигурност в Съвета на федерацията в Москва, коментира в профила си в туитър: "Напускането на М. Флин е вероятно най-ранната оставка на помощник на президента по националната сигурност в историята. Но мишената не е Флин, а отношенията с Русия."

Отношенията с Русия, но на най-близкия кръг съветници от изборния щаб на Тръмп, пък са обект на разследване на службите според разследване на "Ню Йорк таймс", публикувано във вторник вечерта.

Четири източника на уважавания вестник твърдят, че


хора от щаба на Тръмп са поддържали редовни връзки с представители на руските тайни служби

през 2016-а. Доказателства за това са прихванати многократни разговори по същото време, когато службите са установили, че Москва се опитва да повлияе на изборите, като хакне сървърите на Демократическата партия и злепостави Хилъри Клинтън. Засега няма информация хората на Тръмп и руските офицери да са координирали атаката.

По същото време кандидатът Доналд Тръмп говореше с комплименти за Владимир Путин, а на пресконференция през лятото каза, че се надява от Русия да са хакнали мейлите на Клинтън и да ги покажат.

Прихванатите разговори обаче не са само с хора от щаба на Тръмп, но и с негови бизнес сътрудници и партньори.

Уволненият съветник по националната сигурност Майкъл Флин е бил сред хората, които редовно са разговаряли с руснаците. Друг е бившият шеф на щаба на Тръмп Пол Манафорт, който е бил политически консултант на проруския президент в Украйна и който напусна кампанията на Тръмп заради съмнителните си връзки с Москва. В интервю за "Ню Йорк таймс" Манафорт е отрекъл да е говорил с представители на руските тайни служби." Това е абсурд, казал Манафорт по телефона. - Нямам представа за какво става въпрос. Но никога не съм говорил съзнателно с офицери на руското разузнаване и никога не съм бил въвлечен с нищо, свързано с руското правителство или администрацията на Путин." Към този момент няма повдигнати обвинения срещу Манафорт.

Пол Манафорт (вдясно) беше шеф на щаба на Тръмп, а преди това политически консултант на проруския президент на Украйна Виктор Янукович (вляво)

Два дни след изборите през ноември зам. външният министър на Русия Сергей Рябков заяви в интервю пред агенцията "Интерфакс", че е имало контакти между екипа на Тръмп и руски представители по време на кампанията. "Очевидно ние познаваме повечето от хората от неговия антураж", каза тогава Рябков. От щаба на Тръмп тогава категорично отрекоха твърденията на руския зам.-министър.

Междувременно ФБР се опитва да потвърди данните за компрометиращо досие, което руснаците имали за Доналд Тръмп и което съдържа информация от личен и бизнес характер, която Москва може да използва срещу бизнесмена президент. Според информация на CNN част от данните в това досие били потвърдени, но не и най-пикантните и злепоставящи твърдения от личен характер.