Големият брой на невалидните бюлетини е в резултат от връщането на хартиената бюлетина. Това заяви служебният правосъден министър Крум Зарков.
По думите му обаче това не е причина за касиране на вота.
"Това, което видях, е, че партиите признаха изборите. Признаха изборните резултати или поне не съм чул, че не са ги признали. В същото време някои от тях показаха това, което всички видяхме – надраскани протоколи и вече знаем, че има и голям брой невалидни бюлетини. Държа да подчертая, че това не е вследствие на лоша организация на изборите, а вследствие на хартиената бюлетина, нещо, за което бяхме предупредени", заяви Зарков, цитиран от БНТ.
Той обясни, че подобни протоколи, каквито се появиха и след изборите на 2 април - с много задрасквания и поправки, е имало и преди.
"Малка е разликата между първия и втория, но тези протоколи, които видяхме, сме ги виждали и преди. Винаги, когато се е гласувало с хартия, сме виждали такива протоколи, така че те не са нещо ново", подчерта Зарков, като добави, че "този порок е бил преодолян, но законодателят реши да го върне".
Според него, служебното правителство е направило всичко възможно, като се е е съобразило с последните промени в Изборния кодекс.
"Чакаме анализа на ЦИК и на Обществения съвет към ЦИК. И се надявам следващият парламент да прочете внимателно този анализ и ако се налагат промени, да ги направи", каза служебният Зарков.
Той се надява следващото Народно събрание да не се занимава само с изборния кодекс, както и че следващите парламентарни избори няма да са толкова скоро и ще има възможност да се помисли върху начина, по който се провеждат изборите.
"Надявам се парламентът да се стабилизира и проработи, защото има много важни закони, които трябва да бъдат приети, естествено и да бъде излъчено правителство", подчерта той.
Зарков обяви, че всички законопроекти, които не успяха да минат в 48-ото НС, и са свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, отново ще бъдат внесени на вниманието на депутатите, включително този, който касае механизма за разследване на главния прокурор, реформата на КПКОНПИ, закона за фалита на физическите лица и др.
"Очаквам депутатите този път да приемат закона, който касае главния прокурор", каза още служебният министър на правосъдието.
Зарков е категоричен, че съдебната реформа би могла да бъде обединяващ фактор на едно стабилно мнозинство, но не би могъл да каже дали тя е достатъчна, за да се състави правителство.
Той е категоричен, че няма необходимост от връщането на специализираните съд и прокуратура.