АНИТА ХРИСТОВА

Пролетта вече почуква на вратата ни. Скоро дърветата ще разцъфнат, а зелените поляни са почти невъзможни без дивото и красиво жълто глухарче. В Китай наричат глухарчето „Женшена на Запада“, а другото му древно име е „Балсам на слънчевите лъчи“. В Древна Еладa жълтурчето, както още го наричат, се използвало най- вече за лечение на очни възпаления, откъдето идва и латинското му наименование - Taraxacum, което в превод означава „възпаление на окото“. А днес глухарчето се посочва като едно от растенията, участващи в експериментални терапии, лекуващи рак. Глухарчето е било популярно растение в продължение на десетилетия. Целебните му качества са били използвани при най-различни заболявания. Нека сега, докато всички поляни пожълтеят, да си припомним за какво служи това простичко и красиво цвете и да се възползваме от лечебните му свойства. Името глухарче не е случайно и не е единственото му име. Ще го срещнете още като жълта млечка, радика, конско цвете и бърдоква. Освен да краси зелените площи, глухарчето има много лечебни свойства и ползи за човешкото здраве.

Лековити са цветовете, листата и стеблата

особено корените му. Надземната част се бере малко преди цъфтежа или по време на цъфтежа, а корените се вадят през пролетта преди цъфтежа или през есенния сезон и се сушат на сянка. Растението е известно от древността, наричано е „балсам на слънчевите лъчи“. И то не случайно – глухарчето помага при много болежки. Ползите за здравето на човека са толкова много, че тази билка определено е истински дар от природата. Корените на глухарчето съдържат тритерпеновите съединения тараксастерол, тараксерол и псевдотараскерол, както и тараксацин, инулин, каучук, мазнини, които са съставени от глицериди на палмитиновата, линоловата, церотиноловата, олеиновата и други киселини, инозит, манит и холеин. Поради високото съдържанието на редица витамини - A, B, C и Е, можем с основание да го наречем натурален витаминен комплекс, който в добавка с минералите го прави естествен природен биостимулатор. Корените на глухарчето

допринасят за тонизиране на организма

и поддържане в добро състояние на имунната система. Коренът на глухарчето действа по-добре от химиотерапията, защото тя убива всички клетки, а глухарчето само раковите. В университета „Уиндзор“ в Канада е проведено проучване в Отдела по химия и биохимия, а резултатите дават нова надежда за болните от рак. Открито е, че коренът от глухарче ефективно убива клетките с рак без никакви вредни странични прояви върху останалите клетки в организма. Екстрактът има противораков ефект срещу меланом, левкемия и рак на панкреаса. За чай се използват всички части на глухарчето, които могат да са пресни или сушени. Взимат се 2 ч.л. листа и корени и се варят в 300 мл вода за 10 мин. Пие се по 2-3 чаши дневно. Още от древността е било известно, че листата от глухарче регулират телесното тегло, тъй като стимулират дейността на червата, подпомагат преработването на мазнините в черния дроб, ускоряват обмяната на веществата. Пролетна салата от глухарче срещу умора и за отслабване може да си приготвите, като измитите листа от глухарче се заливат с хладка солена вода и се оставят да престоят 30 мин., за да се отстрани горчилката. Нарязват се на дребно. Прибавят се свежи магданоз и копър, пресен лук, други зеленчуци, маслини и зехтин. При диабет се взимат се по 50 г корени от глухарче и листа от мента и по 150 г стръкове жаблек, бобчета от зелен фасул и листа от черна боровинка. 2 с.л. от сместа се заливат с 600 мл кипяща вода, ври 3 мин. и се оставя да престои 20 мин. Извлекът се пие 6 пъти дневно – по 80 мл 15 мин. преди или 30 мин. след хранене.

Билката подпомага организма при ставни проблеми

Заради кръвопречистващите си свойства и благоприятното въздействие върху обмяната на веществата коренът от глухарче помага при артроза и ревматични болки. В състава на растението има калций и магний, които укрепват костите. Представяме ви и една уникална рецепта, предложена от известния проф. Христо Мермерски, която той успешно прилага срещу най-тежките заболявания. Смята се, че лекува рак и още 100 болести. Укрепва имунната система, подобрява работата на мозъка. Според хората, които са я използвали, нейното действие върху целия организъм било невероятно.

Напитката прочиства кръвоносните съдове, лекува сърцето, подобрява имунитета, почиства бъбреците, системата за секреция,

подобрява работата на мозъка и паметта

а се предполага и че помага при всички видове рак. Използва се и за укрепване на имунната система и по-бързо възстановяване на организма след операция. 400 г пшеница се поставя в стъклен буркан и се залива с вода. След 10-12 часа пшеницата се прецежда през чиста кърпа, а зърната се измиват хубаво. След 24 часа зърната на пшеницата трябва да са с дължина от 1-2 мм. Пшеничните кълнове първо се мелят в машина за кафе заедно с 400 г орехи и 12 глави чесън. Мелят се и 15 лимона заедно с кората и след това всичко заедно се смесва в емайлиран съд. Постепенно се добавя 1 кг мед и трябва да се бърка, докато се получи хомогенна маса. Напитката се сипва в стъклен буркан и се поставя в хладилник. След три дни лекарството е готово за пиене. Тази напитка се приема 30 мин. преди закуска, обяд, вечеря и преди лягане по 2 супени лъжици. В случаите на рак се приема на всеки два часа.