Waze и други подобни приложения за навигиране, които сигнализират за наличието на полиция и камери, са строго забранени в Германия. Радарите и камерите имат за цел да отучат водачите на автомобили да карат бързо. Затова и предупрежденията за наличие на такива камери и радари е разрешено само по радиото. Ако по време на движение се информирате чрез waze и или друго приложение на смартфона, или на навигацията за местоположението на такива камери, подлежите на наказание в Германия и ще бъдете глобени със 75 евро и отнемане на една точка. Ако пък използвате специален антирадар в колата си, той ще ви бъде отнет. Макар, че наказанията за такова на пръв поглед несъществено деяние не са малки, в практиката никой не се трогва от тях. Според ново изследване половината от водачите на автомобили в Германия използват приложения или устройства срещу камерите и радарите. 27 процента от запитаните използват приложения за смартфона, а 14 процента – отделно устройство-антирадар, докато 13 процента разчитат на съответната функция в навигацияонната си система. Като цяло почти
89 процента от запитаните признават, че използват приложение или устройство,
за да се информират за местоположението на камери и радари. Само 26 процента от хората, които използват такива непозволени от закона средства вярват, че те действат ефективно. Някои споделят, че въпреки наличието на приложение или антирадар са получавали глоби.
414 км в час. Толкова е успял да вдигне чешкият милионер
Радим Пасер със своето Bugatti Chiron на германска магистрала в началото на годината. Той се размина с реални санкции - освен публичното порицание. https://www.youtube.com/watch?v=7pg1hhW5qhM Според Министерството на транспорта в Германия обаче е престъпен законът за движение по пътищата, според който "всеки, който участва в движението по пътищата, трябва да се държи така, че никой да не пострада, да не бъде поставен в опасност, да му се пречи или да бъде разсейван".