Германия няма да се нуждае от газ нито през "Северен поток 2", нито през украинската газопреносна система. Същевременно страната би могла да подкрепи налагане на нови санкции срещу Русия, ако използва почти готовия газопровод срещу Украйна.

Това обяви

германският канцлер Ангела Меркел на среща с украинския президент Володимир Зеленски във връзка с газопроводът, замислен за заобикаляне на Украйна. Меркел бе на прощална обиколка в Русия и Украйна, тъй като не е кандидат за канцлер на парламентарните избори в Германия идния месец.

Меркел заяви, че Украйна не може да разчита, че дори без "Северен поток 2" газопреносната й система ще бъде нужна за повече от десетилетие и половина и е нужно Киев да развива зелената енергетика, за да е готов за бъдещето, а не само да търси приходи от транзит.

Изданието "

Блумбърг" съобщи, че в неделя вечер германските власти са обявили, че се очаква тръбополагащият съд "Фортуна" да е приключил работа до 12 септември и с тези последни не повече от 14 км да приключи работата по газопровода.

Зеленски от своя страна заяви, че

това може да не е достатъчна гаранция и поиска от ЕС "бронежилетка" срещу "Северен поток 2". За него въпросът е какво ще стане след три години, когато договорът за пренос на руски газ през украинската система изтече, а Киев загуби транзитни такси за милиарди долари.

Меркел обясни, че разбира

 притесненията на Украйна, а постигнат това лято компромис с Вашингтон гарантира, че пакет санкции срещу Русия заради "Северен поток 2" ще се използва, ако газът по тръбопровода се превърне в оръжие.

Самият германски канцлер е критикуван от някои съюзници, че се застъпваше за "Северен поток 2". Заради него се подготвят още американски санкции независимо от компромиса, който канцлерът постигна с американския президент Джо Байдън по-рано през лятото и който направи възможно завършването на газопровода.

В петък, докато Меркел бе в Русия, американското финансово министерство вече въведе нов пакет санкции срещу компании и плавателни съдове, участващи в проекта. Това стана, след като Байдън подписа указ, превръщащ мерките срещу проекта и други руски тръбопроводи в "извънредно положение" заради характера му на "застрашаващ националната сигурност, външната политика и икономиката" на САЩ.