Националният отбор на Германия, който е домакин на Европейското първенство по футбол, започна много силно участието си на турнира, като се наложи над тима на Шотландия с 4:0. Първите два гола за Бундестима вкара 21-годишните Флориан Вирц и Джамал Мусиала още преди да изтече 20-ата минута. Така те станаха първите двама играчи на 21 години или по-малко, които се разписват на европейски финали за един отбор.

В добавеното време на първата част Кай Хаверц се разписа от дузпа, която бе отсъдена след преглед на системата за видео асистенция в помощ на съдиите (ВАР), а централният защитник на шотландците Райн Портъс бе изгонен с директен червен картон. На резервата на Германия Никлас Фюлкруг му трябваха само 5 минути на терена, за да вкара четвъртото попадение за домакините. Антонио Рюдигер вкара в собствената си врата за гостите, но в добавеното време Емре Джан направи 5:1.

Германия бе спечелил предишния сблъсък между двата отбора  на финали на Европейско първенство през 1992 година с 2:0 в групите.

Мачът започна в бързо темпо, а домакините бързо се настаниха пред вратата на Шотландия. В десетата минута Тони Кроос направи майсторски диагонален пас надясно към Йозуа Кимих, който веднага подаде на Флориан Вирц, а звездата на германския шампион Байер Леверкузен с удар от границата на наказателното поле откри резултата. Вратарят Ангъс Гън само докосна топката, която се отби в десния му стълб и влетя в мрежата. Попадението отприщи голяма радост и на селекционера Юлиан Нагелсман, който е най-младият на турнира.

В 19-ата минута Кай Хаверц подаде на Джамал Мусиала в наказателното поле, играчът на Байерн Мюнхен си поведе топката и с мощен удар под напречната греда направи 2:0.

В средата на първата част бе отсъдена дузпа за Германия за нарушение срещу Мусиала, но преглед с ВАР показа,  че фаулът е извън наказателното поле и решението бе променено. Дузпа обаче бе отсъдена в самия край на полувремето за тима на Нагелсман, отново след преглед с ВАР. Портъс бе изгонен с червен картон за нарушението срещу Илкай Гюндоган, а Хаверц реализара от 11 метра за 3:0.

След почивката резервата Никлас Фюлкруг направи 4:0 в 68-ата минута с неспасяем удар в левия ъгъл на Гън. Малко след това таранът на Борусия Дортмунд вкара и второ попадение, но то отменено заради положение на засада.

В 87-ата минута след рикошет в Антонио Рюдигер при изпълнение на свободен удар топката влетя в мрежата зад Мануел Нойер – 4:1. Този гол предизвикас неистова радост сред привържениците на Шотландия, като в Мюнхен бяха пристигнали близо 200 хиляди, като огромна част от тях останаха извън стадиона. В първата минута на добавеното време още една резерва на Германия – Емре Джан, се разписа с премерен удар в левия ъгъл за крайното 5:1.

С този успех Германия почти си осигури класиране за осминафиналите. След 5 дни Германия ще изиграе втория си мач срещу Унгария в Щутгарт, а в същия ден Шотландия ще се изправи срещу Швейцария в Кьолн.