Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова управляващите да отменят мораториума върху цените на тока и парното и да бъде компенсиран справедливо бизнесът.
Той предложи депутатски гласове от ГЕРБ при гласуване, въпреки, че именно депутатите оглавяваната от него партия предложиха мярката и я подкрепиха в пленарна зала.
Борисов коментира и срещата на президент Румен Радев с представителите на бизнеса, като отбеляза, че за да се проведе или България е президентска република, или представителите на работодателите са изчерпали възможностите си за контакт с кабинета. Той попита защо на срещата не присъстват министъра на енергетиката или министъра на индустрията.
"С мораториума върху цените моделът не може да се балансира", отбеляза и Делян Добрев. Той обясни, че ГЕРБ са имали предложение в мораториума да се направи едно изключение, предаде bTV.
"Даваме право на регулатора да махне премията, за да няма свръхсубсидиране. ВЕИ сектора ще бъде свръхсубсидиран с 300 млн. лева за три месеца", обясни Добрев за предложението на ГЕРБ.
"Това е най-лобисткото предложение, което аз съм виждал за 12 години в парламента", коментира той.
За покачването цените на тока Делян Добрев показа графика, според която от май и юни цените започват да се покачват, за да достигнат 450 лв. "Това е 4 пъти повече спрямо прогнозната цена на регулатора. Цени за първото тримесечие за следваща година около 700 лв.", каза той.
Борисов припомни още, че утре изтича срокът за финализиране на проекта за газовия интерконектор между България и Гърция, по който от 1 януари 2022 г. трябваше да потече газ от Азербайджан.
На 31 декември трябваше да потече азерската газ. И нека управляващите, особено президентството, не се оправдават и да не се правят, че управлява ГЕРБ. От 10 месеца ГЕРБ не е на власт, посочи лидерът на ГЕРБ
Ще видим кой какво направи през последните осем месеца, два служебни кабинета какво направиха, колко срещи проведоха, как ускориха реализацията на проекта. Двете правителства бяха заети да чегъртат ГЕРБ, но провалиха един от най-важните проекти за доставка на газ. Направихме всичко необходимо, така че България получава 350 млн. кубични метра газ годишно и то на атрактивни цени. Това ни даде възможност да не плащаме неустойка на азерската страна. Сега България пак предлага на своите потребители природен газ с 30 процента по евтин от този в европейските хъбове, уточни и Теменужка Петкова.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.