Според ГЕРБ ДПС ще получи 1/3 тежест при назначаването на хора в регулаторите и специалните служби. От "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) обаче подчертават, че нищо не е договорено.
В сряда сутринта председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова обяв пред bTV, че членовете на регулаторите ще се назначават с мнозинство от 160 гласа и ДПС ще участва в процеса, като ще има именно 1/3 тежест.
"Има едно просто правило и то е, че докато всичко не е договорено, нищо не е договорено. Разбрали сме се да обсъждаме темата с регулаторите след окончателното приемане на промените в конституцията. Регулаторите не могат просто така да бъдат парцелирани. По отношение на тях трябва да се вземе предвид независимостта на регулаторите, необходимостта да се излъчват канидати с високи професионални и нравствени качества, специфичната структура на всеки от тези органи и европейските изисквания към тях, както и, разбира се, тежестта на партиите в парламента. Докато не се разберем по тези въпроси, всичко са индивидуални позиции на отделните партии", каза пред Mediapool съпредседателят на ДБ Христо Иванов по повод думите на Атанасова.
През миналата седмица ГЕРБ и ПП-ДБ се договориха, че трябва да подпишат споразумение за назначаване на хора в регулаторите след парламентарните разправии покрай назначаването на ръководството на здравната каса (НЗОК).
Още тогава лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че ДПС трябва да бъде включено в споразумението за регулаторите.
Преди седмица Христо Иванов каза, че подписването на споразумение за назначаване на кадри в регулаторите трябва да бъде елемент от укрепването на парламентарното мнозинство, а не източник на сътресения.
"Нека, като подпишем, да е ясно мнозинството - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС - за конституционно мнозинство, за регулатори, за служби, но всичко това да бъде описано в регламент", настоя в петък лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Така Борисов отвори пътя за официалното участие на ДПС в ключови за функционирането на държавата органи като регулаторите, спецслужбите и съдебната власт.
Изненадващо, в понеделник председателят на ГЕРБ Бойко Борисов обяви в НС, че смята "Продължаваме промяната - Демократична България" за по-свързана с председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски отколкото себе си и ГЕРБ.
"Всеки ден в моя кабинет идват, в началото Кирил Петков, Делян Пеевски, Христо Иванов, Атанасов, Данчо Цонев .Десетки, стотици пъти. Аз имам практика, след като си свърша работата в парламента, си отивам в централата да си гледам кметовете. След това те по цял ден са с Делян Пеевски. По цял ден в неговия кабинет", твърди Борисов.
"Тези опорки в медиите, че ГЕРБ и ДПС са една партия, те, видите ли, били друга. Ние с ДПС имаме общо, що се касае до Украйна, бюджет. За съжаление или за радост, шефът на "Пирогов" е и тяхна кауза. Затова вчера застанаха зад нас. Но ежедневието на тези хора, цялото, до вечерта, със стотици телефонни разговори - е между "Продължаваме промяната - Демократична България" и Делян Пеевски", каза той.
ДПС обаче вече има кадри в регулатори като например подуправителя на БНБ Петър Чобанов.
Още при официалното обявяване на състава на правителството през юни, когато ДПС обяви участието си в конституционното мнозинство, Николай Денков каза, че трите партии са "обсъждали как трябва да се подготвят съответните промени в конституцията, как да се подходи към смяната на регулаторите, така че да не се чувства някой изключен от процесите".
"Всичко ще се случва публично, ясно, така че да няма скрити договорки. Ще се обсъждат регулаторите, но те ще се представят в Народното събрание, така че да е ясно кой, с каква биография и експертиза идва", добави в началото на юни настоящият премиер.
Откакто бе създаден кабинетът "Денков-Габриел", Борисов конституира Делян Пеевски като неотменим фактор за взимане на всички решения в коалицията, а сега участието на Пеевски във властта ще бъде официално регламентирано.
Преговорите за споразумението за кадруването в регулаторите се случват на фона на бойкота, който ГЕРБ обяви на законопроектите на правителството. Партията на Бойко Борисов превърна държавния бюджет в заложник на кадровите промени в болница “Пирогов“.
"Да, "Пирогов" не е регулатор, но е болница от национално значение. Ние не искаме да участваме в избора на чистачка или директор на дирекция, но при назначаването на шеф на болницата искаме поне да ни бъде съобщено преди това. Смяната на шефа на "Пирогов" е повод за действията на ГЕРБ", каза Десислава Атанасова пред bTV.