Не мога да си представя живота без хумор и без смях, признава Георги Мамалев, и не е никак трудно да му повярваш. Защото той не само притежава невероятния талант да гледа на света с усмивка, но и щедро го раздава от сцената и от екрана вече няколко десетилетия. Затова и публиката му отговоря с възхищение и обич, а името му е сигурна гаранция за забавление и искрен смях.

Самият Мамалев често споделя, че е много по-сложно да разсмееш публиката, отколкото да я разплачеш. Както, че драмата и трагедията не го привличат така като комедията. „Аз съм комедиен актьор. Нямам никакво намерение да се занимавам с драма и трагедия. Не че не ме интересува духът на Хамлетовия баща, но все ме тегли към смеха“, казва големият комик. И цитира великия Чарли Чаплин, който на въпрос защо нито едно от децата му не се е отдало на сатирата, отговорил: „Комиците се раждат, господа.“ Макар да признава, че понякога му е минавала мисълта за това, че двамата му синове Александър и Мартин не са поели по неговия път – единият е в IT сектора, а другият – юрист, Георги Мамалев се радва, че животът им се развива добре. А в това, че той самият е създаден да бъде комик, няма никакво съмнение. Роден на 5 август 1952 г. в с. Мамарчево, Георги Мамалев, който отпразнува наскоро 67-ия си рожден ден, се появява в спектакъл едва петгодишен. Всъщност спектакъл е силно казано.

Една от първите му изяви е в приказка в детската градина

Малкият Георги играе орач под режисурата на дядо си. Тази поява обаче е важна, защото дядото на Георги Мамалев изглежда е и първият човек, усетил неговия талант. По-късно родителите му го изпращат да учи в Механотехникума в Ямбол, специалност електроника и автоматика, но механиката очевидно не е по вкуса на младия Мамалев. Още докато кандидатства в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ – тогава ВИТИЗ, за киното го откриват режисьорите Христо Писков и Ирина Акташева, които през 1972 година го избират за ролята на Илийката във филма „Като песен“. Приет е в класа на Апостол Карамитев, но поради ранната смърт на големия актьор завършва при проф. Енчо Халачев през 1977 г. Въпреки широко известната рецепта, че са необходими 99 процента труд и един процент талант, Георги Мамалев вярва, че в актьорската професия най-важен е късметът. Казва, че е имал шанса да работи с актьори от много голяма величина още като съвсем млад – Георги Калоянчев, Константин Коцев, Георги Парцалев,Тодор Колев, Стефан Данаилов и още много други, и определя досега си с тях като неоценим. Негови кръстници на сцената са други двама големи актьори – Любомир Кабакчиев и Георги Георгиев-ГЕЦ, които го представят на публиката при дебюта му в „Опит за летене“ на Йордан Радичков, в постановката на Младен Киселов.

Смята за изключителен късмет и възможността да участва в любимия на поколения българи „Оркестър без име“, който излиза през 1982 г. и

веднага го превръща в любимец на публиката

След дипломирането си младият Мамалев играе в Народния театър, дълго време се изявява и на сцената на Сатиричния. Зареждат се филми и пиеси, след това и популярният проект НЛО, който създават заедно с Павел Поппандов и Велко Кънев, преминал по-късно в телевизионното шоу „Клуб НЛО“, а през 2002 г. отбеляза своя 50-годишен юбилей с моноспектакъла "Разбираш ли ме правилно?". И така минават 40 години на сцена, които комикът отбеляза в края на 2016 г. В момента заедно с други двама любими на публиката комици – Камен Воденичаров и Тончо Токмакчиев, правят комедийното шоу „Майсторите на комедията“. Казва, че за него това е като едно ново начало и всичко се получава лесно и е забавно и ефектно, защото с Тончо и Камен се разбират с две думи.

Освен таланта да разсмива Георги Мамамлев притежава и качеството да се самоиронизира. Известно е определението, което дава сам за себе си – „висок строен миньон“, шегувайки се с ръста си. Напук на широко разпространеното мнение, че актьорските семейства в повечето случаи са нещо нетрайно, се радва на прекрасно семейство. Със съпругата му Ели, която по професия е адвокат, са заедно близо 40 години. А рецептата му за добро семейство е проста – двамата партньори да гледат в една посока. Георги Мамалев е и доказателство, че дребните различия не се отразяват на истинското приятелство – с футболната легенда Христо Стоичков го свързва приятелство, което не се влияе от футболните пристрастия – Мамалев е известен левскар, а Камата – цесекар. И тъй като толкова много роли, срещи и истории

няма как да не бъдат описани

през миналата година издаде  книгата „Усмихни се, човече!“ в съавторство с Весел Цанков, в която са събрани забавни случки от годините му в училище, в казармата, работата му като метеоролог и главен градинар, преди да се наложи като актьор, и много други, за които почитателите му едва ли са подозирали. Шегува се, че няма да има втора, докато не филмира тази и не я превърне в сериал, заснет в Турция. А най-доброто свидетелство за това какъв човек и актьор е Мамалев се съдържа в собствените му думи в предговора към книгата: „Ако в процеса на четенето на вашето лице се появи усмивка, знайте – онова, което съм искал най-много, се е случило."

Незабравимите реплики на негови герои разсмиват и днес

Незабравими и предизвикващи смях и днес са репликите на герои, изиграни от Георги Мамалев във филми, които остават любими на публиката през годините. Като Гошето в „Оркестър без име“:

  • И Бетовен е бил глух, обаче гений. Така че не се бой, няма страшно. Няма как, чичо Петре. Това е изкуство, иска жертви, жертви... Бе ти знаеш ли как е започнал Луис Армстронг например, при това негър, и то в Америка! Но трябва веднъж да се започне... А, така не. Нямаш право да обиждаш. Всеки, който не разбира, и бърза да пикае.
  • Как го постигате, другарю Миташки? Такъв млад и с дъщеря за женене?
  • Както и на принц Алфонсо от изключително забавната фантастична приказка „13-та годеница на принца“:
  • Бива си го вашия художник... Баща ми дава 15 000 кв. км земя с 10 големи и 78 малки села, със 100 хиляди души здраво население. Половин царство е това...

 

Турнето на „Майсторите на комедията“ в Канада и САЩ в дати:

  • 27 септември, петък – Монреал
  • 28 септември, събота – Торонто
  • 29 септември, неделя – Атланта
  • 5 октомври, събота – Сан Франциско
  • 6 октомври, неделя – Бостън
  • 9 октомври, сряда – Лас Вегас
  • 11 октомври, петък – Сиатъл
  • 12 октомври, събота – Ванкувър
  • 13 октомври, неделя – Чикаго