Фурмите са необикновен плод, който в много страни се описва като укрепващ здравето и удължаващ живота. Говори се, че в Китай има група столетници, чиято основна диета са фурмите.
Лекарите са установили, че ниската кръвна захар причинява значително чувство на глад, но след като хапнете само няколко фурми, гладът ще изчезне. Така тялото ще се засити с малко количество и няма да се злоупотребява с храна. Тези сладки плодове зареждат тялото с енергия и неслучайно в арабската култура се казва, че само 6 фурми са достатъчни, за да имаш енергия да прекосиш цяла Сахара.
Фурмите са плодовете на финиковата палма (Phoenix dactylifera) - многогодишно овощно дърво от семейство Палмови (Arecaceae). Това дърво е емблемата на културите в Близкия Изток, където се отглеждат много сортове. Според някои изследователи, ботаническото име произлиза от финикийската дума „phoenix“, което е препратка към митологичната птица феникс, възкръсваща от пепелта, поради способността на това дърво да израства отново след пожар.
Сушените фурми са богат източник на хранителни вещества, като са основна храна в Близкия изток от хиляди години. Мюсюлманите ги смятат за свещени и през целия религиозен пост на Рамадан (Рамазан) те присъстват в менюто им.

Произходът на финиковата палма не е ясен, но се смята, че тя е най-древното култивирано дърво в света (преди повече от 6000 г. пр. н. е). То е било използвано за построяването на Храма на Луната в град Ур, днешен Ирак - един от най-старите градове на месопотамската цивилизация.
Еврейската дума за финиковата палма е „тамар“, като това дърво се е превърнало в символ на изящество и елегантност и е било свързвано с акадската богиня Ищар. Това растение е важна част от бита на шумерите, акадците и вавилонците. Според археологическите доказателства, те са го използвали като храна, за медицински цели, а техните къщи били покрити с палмови листа и стволове.
Финиковата палма е смятана за свещена от древните, като често е споменавана в Авраамическите религии (юдаизма, християнството и исляма). Това е растението, споменавано най-много в свещените книги: 50 пъти в Библията и 20 пъти в Корана. Една легенда гласи, че всъщност финиковата палма е едемското дърво на познанието и, че фурмата, а не ябълката, е плодът, който Ева и Адам са опитали и ги е направила „равни на боговете“.

Ползите
Фурмите съдържат 23 вида аминокиселини, които не се срещат в повечето други плодове. Намаляват нивата на лошия холестерол. Укрепват костите. Доставят на организма мощни антиоксиданти, защитаващи клетките от вредното действие на свободните радикали. Те са препоръчвани като перфектното лекарство и храна за космонавтите и много по-полезни от хайвера.
Съдържат вещества, които унищожават вредните бактерии в организма. Поддържат здравето на черния дроб, като спомагат тялото да се детоксикира от отпадъците и токсичните вещества по естествен начин. Предотвратяват развитието на чернодробна фиброза и цироза.
Богат източник са на холин (витамин B4), много полезен за здравето на мозъка, паметта и когнитивните функции. При редовна консумация се намалява рискът от невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер. Освен това притежават противовъзпалителни свойства и предотвратяват образуването на плаки в мозъка.
Полезни са и за сърдечно-съдовата система, като предотвратяват образуването на атеросклеротични плаки по кръвоносните съдове. Пълни са с желязо и са отличен източник за балансирането на нивата при хора с анемия. Полезни са и при профилактиката на диабета, тъй като намаляват нивата на кръвната захар и подпомагат усвояването на глюкозата. Изследванията показват, че стимулират производството на инсулин и намаляват риска от развитието на диабет.
Фибрите в тях помагат за регулиране на движенията на червата и подобряват храносмилането. При редовна консумация облекчават запека и проблемите, които той носи. Те са незаменим източник на енергия, с високото си съдържание на естествени захари като глюкоза, фруктоза и захароза, като повишават енергийните запаси на организма.
Така че когато се чувствате уморени, хапнете шепа фурми - ще ви помогнат за бързо повишаване на енергийните нива, съветват специалистите диетолози. Те твърдят, че 10 фурми на ден са достатъчни, за да задоволят дневната нужда от магнезий, мед, сяра, половината от желязото и една четвърт от калция.
Колкото и невероятно да звучи, установено е, че човек може да живее няколко години само на фурми и вода - толкова са богати на разнообразни вещества, важни за здравето и нормалното функциониране на организма.