В Хонконг, градът с един от най-красивите силуети, планът и проектирането на една сграда се определят както от архитекти и инженери, така и от специалисти по фън шуй. Тази древна китайска философия на позициониране на обекти и сгради в хармония с природата за постигане на благосъстояние е дълбоко вкоренена в културата на мегаполиса. Всичко – от ориентацията на сградата, формата й, разположението на входовете до позицията на мебелите – се смята, че влияе върху просперитета на бизнеса или на собствениците. Заради тези разбирания специалисти по фън шуй консултират почти всеки нов план за домове, та дори и огромни архитектурни и инженерни проекти, строени в тази островна държава. Ето защо примерите за фън шуй са почти навсякъде в Хонконг. Науката за фън шуй е потушена в континенталната част на Китай по време на Културната революция през 1960 г., но прави драматично възраждане през последните години, особено на юг. Дори и с оглед на новите технологии, според които фън шуй е по-скоро суеверие, днес много корпорации заделят част от годишния си бюджет за фън шуй консултации.
Някои от предложенията на фън шуй експертите
са елементарни – като например къде да се позиционира бюрото на главния изпълнителен директор или поставяне на монети под килима. Други могат да бъдат по-сериозни – като разрушаване и реконструкция на различни части от сградата. Когато известната централа на HSBC с два бронзови лъвове пред нея е построена в средата на 1980 г., ескалаторите са позиционирани според желанието на архитектите. Днес обаче те са преместени, за да се предпази сградата от зли духове. Кулата на Банката на Китай, от друга страна, напълно пренебрегва добрите фън шуй практики и днес се счита за нещастна сграда, която стои празна през по-голямата част от годината. Смята се също, че кулата с нейните много остри ръбове изпраща негативна енергия към околните обекти. Собственикът на център, който се намира срещу един от ръбовете на сградата, фалира и трябва да продаде имота. Правителственият дом, който също се намира срещу един от ъглите й, също се сблъсква със сериозен дял от неприятности. За да предотвратят подобни нещастия, от HSBC поставят две приличащи на оръдия структури, които са насочени към сградата на Банката на Китай. Смята се, че те я защитават от страховитата отрицателна енергия, като я отклоняват обратно към нейния източник. Много хора смятат, че растежът на Хонконг през последните години се дължи на добро планиране по фън шуй. Неговото географско местоположение с планините и водите е в пълно съответствие с принципите на древната наука. Легендата твърди, че тези планини са дом на дракони, за които се смята, че са носител на мощна положителна енергия. Тази енергия минава през Хонконг, когато драконите тръгват към морето, за да се изкъпят в него. Хонконг е специален административен район на Китай с висока степен на самоуправление, без отбраната и външната политика. Висше длъжностно лице в Хонконг е главата на изпълнителната власт, към който има съвещателен орган – Изпълнителен съвет. Действа и законодателен орган – постоянен парламент от 60 депутати. Централната китайска власт е представена от пълномощен представител.
Съгласно Основния закон,
изпълняващ ролята на конституция на Специалния административен район Хонконг, местните власти запазват суверенитет над всички въпроси и дела на територията с изключение на отбраната и външната политика. Докато Хонконг е колония, губернаторът е назначаван от кралицата на Великобритания. След връщането на територията под юрисдикцията на Китай тя се оглавява от главен министър на администрацията на Хонконг. Той е избиран от Комитет за избор на главен министър, състоящ се от 800 души, които представляват хонконгския делови елит. Всички останали държавни служители както в изпълнителната, така и в законодателната власт, се назначават или от главния министър (пряко или косвено), или се избират от избирателите. На теория това споразумение трябва да гарантира практически пълната независимост на политическата, културната, законодателната и икономическата инфраструктура на Хонконг от континентален Китай. На практика Пекин често е обвиняван в прекомерна намеса във вътрешните работи на Хонконг и престъпване на границите, определени от Основния закон. За да влезе в сила нов закон, той трябва да е подкрепян от главния министър и по-голямата част от 60-те членове на Законодателното събрание на Хонконг. Половината от депутатите в Законодателното събрание се избират чрез всеобщо гласуване (в така наречените географски окръзи, т.е. населението е разделено по териториален признак), а другата половина – от функционалните окръзи, т.е. групи от физически лица и организации, разпределени по професионален (функционален) признак (например адвокатите и адвокатските кантори избират свой депутат, финансовите групи и финансистите – техен, и т.н.). Тези групи представляват най-важните области в живота и икономиката на Хонконг. Според Основния закон в бъдеще всички членове на Законодателното събрание ще бъдат избирани чрез всеобщо гласуване. Въпреки че Хонконг не е независима държава, тя ползва правата на независимо членство в редица международни организации и мероприятия като Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество или Олимпийските игри. Хонконг също участва в някои международни събития чрез включването на свой делегат в групата от представители на Китай.