сн. Fujitsu
Технологията за сканиране на ирис обещава да сложи край на паролите с дебюта на нов смартфон, който „поглежда" очите на собственика си, за да се отключи. Това е телефонът на Fujitsu, който вече се продава от най-големия мобилен оператор в Япония „Докомо". Той използва инфрачервени светоизлъчващи диоди и специална камера, за да заснеме изображението на ириса. Устройството разпознава скритата уникална структура на ириса, която се изгражда до двегодишна възраст и трудно може да бъде подправена. За разлика от пръстовите отпечатъци ирисът е защитен и не се износва. В същото време в сравнение с формата на лицето формата на ириса по-лесно може да се предскаже и моделира математически, тъй като той е плосък и се променя само в зоната, контролирана от рефлекса на зеницата. Подобно на скенерите за пръстови отпечатъци обаче скенерите за ирис могат да бъдат „измамени" с висококачествени фотографии.
Множество биометрични технологии се конкурират да изместят системата от потребителско име и парола, която затруднява потребителите и лесно може да бъде преодоляна от хакери. Скенерите за пръстови отпечатъци например се използват в компютри от 2000 година, но едва след внедряването им в мобилните устройства и подобрението на надеждността и скоростта на разпознаване се превърнаха в реална алтернатива на паролите.
Системата за разпознаване на ирис може да бъде „измамена" по-трудно и се използва по-лесно, без да е необходим физически контакт с устройството. През последните 15 години скенерите за ирис се използват за разпознаване и контрол на гранични пунктове. Обединените арабски емирства използват ирисово разпознаване на сухоземните, въздушните и морските си граници от 2001 година. Повечето устройства за сканиране на ирис функционират на 10 сантиметра от окото. Миниатюризираната система на Fujitsu е ефективна при стандартното разстояние за работа със смартфон. Компанията твърди, че новият скенер е по-бърз и по-точен от лицевото разпознаване, което е често срещана функция на устройствата с Android. Сканирането на ириса може да служи и като част от нова онлайн система за оторизация на достъп подобно на пръстовите отпечатъци, използвани при високия клас смартфони на Samsung, Huawei и Apple.