Френската крайна десница ще постигне най-високия си резултат в историята на предстоящите избори за Европейски парламент, сочат нови данни от социологически проучвания.

Крайнодясната партия „Национален сбор“, воден от евродепутатът Жордан Бардела, може да спечели 33% от гласовете, докато крайнодясната партия Reconquête (Възстановяване) ще получи 6%, сочи проучване на консултантската фирма Portland Communications, предоставено на „Политико“. Това би поставило „Национален сбор“ на километри пред центристката коалиция Ensemble (Ансамбъл), която включва партията "Ренесанс" на френския президент Еманюел Макрон и се очаква да получи едва 14% от гласовете.

Проучването е проведено онлайн в края на януари, когато Франция е в разгара на мащабни фермерски протести. Проучването беше проведено и в Италия, Нидерландия, Германия и Полша, където бяха установени сходни резултати сред извадки със сходни размери. Очаква се крайно десните партии да постигнат значителни успехи навсякъде, освен в Полша, където либералната Гражданска коалиция на министър-председателя Доналд Туск прогнозно ще получи 35% от гласовете.

В Германия крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) се очаква да спечели 17% от гласовете, в сравнение с 11% на европейските избори през 2019 г

"ЕС се насочва към тези избори с граждани в дълбоко песимистично настроение", заяви главният изпълнителен директор на Portland Communications Виктория Дийн, като добави, че избирателите са "загрижени за проблеми, които са трудни за решаване".

Във Франция, Германия, Италия и Полша кризата с разходите за живот е на първо място в дневния ред на избирателите, докато жилищната криза е най-сериозната грижа за холандските респонденти. Имиграцията се нарежда на второ място във Франция, Германия и Нидерландия. В Италия и Полша здравеопазването е вторият най-често посочван проблем.

Във всички страни, с изключение на Полша, повечето хора съобщават, че са недоволни от посоката, в която се развива тяхната страна. Във Франция и Германия, където има дясноцентристки и лявоцентристки правителства, делът на недоволните е най-висок - съответно 68% и 66% от анкетираните заявяват, че страната им е "на грешен път". И в петте държави повечето хора заявиха, че ще гласуват по-скоро по вътрешни, отколкото по общоевропейски въпроси - често срещан резултат в кампаниите за избори за ЕС, които обикновено се фокусират върху националните проблеми.