Габриел Атал е новият министър-председател на Франция. Той ще заеме поста след вчерашната оставка на Елизабет Борн. Така 34-годишният Атал става най-младият френски премиер в историята на Петата република.
Рекордът досега държеше Лоран Фабюс, настоящ председател на Конституционния съвет, който стана министър-председател на 37-годишна възраст през 1984 г.
Габриел Атал е и първият на този пост, който признава открито хомосексуалната си ориентация.
Новият министър-председател на Франция е бивш член на социалистическата партия, преди да се присъедини към партията на президента Еманюел Макрон. Миналата година пое поста министър на образованието.
Президентът Макрон залага на популярността му и комуникационните му умения. Според анализатори Макрон се надява чрез избора на Атал да внесе нова динамика във втората половина от президентския си мандат.
Според проучване на Odoxa, публикувано миналата седмица, Атал е най-популярната фигура в правителството, като повече от една трета подкрепят назначаването му за министър-председател.
"Младостта, общественото мнение и реалната или потенциалната способност да води кампанията за европейските избори са направили разликата в избора“, заяви източник, близък до президентството.
"Той е популярен, млад и е човек, създаден от нулата от Макрон", добави министър, пожелал анонимност.
Откакто влиза в политиката в началото на 20-те си години, Атал бързо се издига в йерархията.
През 2017 г. е избран за депутат в долната камара на френския парламент - Националното събрание, а по-късно заема длъжностите говорител на правителството и министър на бюджета.
През юли той стана министър на образованието, получавайки един от най-значимите и политически чувствителни постове в правителството.
Той превърна борбата с тормоза в свой приоритет след поредицата от високопоставени самоубийства на ученици през последните години.
За да се бори с проблема, той се обедини с френската първа дама Брижит Макрон, бивша учителка, която проявява силен личен интерес към проблема.
Но най-значимият му ход бе направен по-малко от два месеца след като забрани на учениците да носят абая - свободна дреха от раменете до краката, носена от мюсюлманките.
"Вече няма да е възможно да се носи абая в училище", каза той. "Секуларизмът означава свободата да се еманципираш чрез училището." Решението на Атал предизвика дебат относно светските правила във Франция и дали те се използват за дискриминация на мюсюлманското малцинство в страната.
Мнозина възприеха този ход и като опит да се успокоят консерваторите и да се повиши общественият престиж на Атал.
Като министър на бюджета той също така използва медийните си умения, за да защити изключително спорната пенсионна реформа на Макрон.
Син на филмов продуцент, Атал израства в Париж и учи в Ecole Alsacienne, частно училище в сърцето на столицата, преди да завърши също толкова елитарния университет Sciences Po.
Атал, чийто баща е евреин, споделя, че е преживял както антисемитизъм, така и хомофобия.