Фолксваген обмисля да затвори два германски завода заради забраната за добив на изкопаеми горива. Това ще бъде първото закриване на автомобилен производител в родината му, съобщи „Гардиън“.

На 2 септември базираният във Волфсбург производител информира своя работнически съвет, че обмисля да затвори „поне един по-голям завод за производство на автомобили и един завод за компоненти в Германия“, за да намери икономии на разходи на стойност милиарди евро.

Предложенията на Фолксваген подчертават трудностите, които традиционните европейски производители на автомобили изпитват при преминаването от печеливши, но замърсяващи бензинови и дизелови автомобили към по-чисти, но понастоящем по-малко печеливши електромобили. Европейските и американските производители на автомобили също са подложени на нарастващ натиск, особено от страна на китайските производители на електромобили, които имат по-ниски разходи и по-високи маржове на печалба.

Миналия месец Форд се позова на китайската конкуренция, когато отмени плана за създаване на нов електрически SUV и отложи създаването на електрически пикап. Дженерал мотърс, Мерцедес-Бенц и Бентли на Фолксваген забавиха плановете си за електрификация, а пионерът в производството на електрически автомобили Тесла се бори да съживи спадащите си продажби.

ЕС обяви допълнителни мита в размер от 17,4 % до 37,6 % върху китайския внос, който вече се облага с 10 % вносна такса, с аргумента, че компаниите са се възползвали от големи и несправедливи държавни субсидии. Въпреки това ценовото предимство е толкова голямо, че много китайски производители все още могат да продават автомобили в Европа на печалба.

Оливер Блуме, главен изпълнителен директор на групата Фолксваген, заяви: „Европейската автомобилна индустрия се намира в много сложна и сериозна ситуация. Икономическата среда стана още по-тежка, а на европейския пазар навлизат нови конкуренти“.

„Освен това, особено Германия като място за производство все повече изостава по отношение на конкурентоспособността. В тази среда ние като компания сега трябва да действаме решително“, добави Блуме.

Фолксваген контролира едноименната си марка, както и Ауди, Порше, Сеат, Шкода и други. През юли той заяви, че обмисля да затвори завода на Ауди в Белгия - първото предложено закриване на европейски завод и първото за групата в световен мащаб от 40 години насам.

Закриването на завод в могъщата германска автомобилна индустрия би представлявало голям стратегически завой за компанията и би било силно противоречиво от политическа гледна точка.

Германската икономика танцува на ръба на техническата рецесия от близо 2 години, което се отразява тежко на автомобилната индустрия точно в момента, в който тя търси средства за създаване на нови електрически автомобили.

Опасенията от затваряне на заводите на Фолксваген засилват натиска върху канцлера Олаф Шолц заради затруднената икономика и възхода на крайната десница, след като партиите от управляващата коалиция в страната загубиха изборите в германската провинция Тюрингия от „Алтернатива за Германия“ (АзГ). За първи път от нацисткия период насам крайнодясна партия печели избори в провинцията.

Работническият съвет на Фолксваген заяви, че всички германски заводи на концерна могат да бъдат изложени на риск