Повредата на газопровод в Балтийско море по-рано този месец е причинена от кораб, който е влачил голяма котва по морското дъно. До това заключение е стигнала финландската полиция, която разследва инцидента. 

Засега обаче е твърде рано да се каже дали това е инцидент или умишлен акт, казаха още разследващите.

Финландските власти твърдят, че са успели да извадят изгубена котва от мястото на морското дъно, където тръбопроводът се скъса на 8 октомври, и разследват дали тя принадлежи на китайски контейнеровоз.

Полицията по-рано съобщи, че повредата на подводния газопровод Balticconnector и два телекомуникационни кабела в Балтийско море е причинена от външна механична сила и разследваше дали това е случай на саботаж или е причинено от инцидент.

На морското дъно са забелязани широки следи от влачене, водещи до мястото, където тръбопроводът е прекъснат, а котвата е намерена непосредствено след мястото на повредата. На морското дъно се вижда и по-тясна пътека, простираща се на десетки километри, обясни полицията.

Парче от котвата, единият от двата й шипа, се е отчупил, добавиха те.

„Следващите въпроси са за това

дали е било умишлено,

небрежност, лошо мореплаване и тук навлизаме в това дали може да има мотив за случващото се“, каза шефът на Националното бюро за разследване (NBI) Робин Лардот на пресконференция. „Но е твърде рано да се отговори на този етап“, добави той. 

NBI каза в петък, че фокусира разследването си върху китайския контейнеровоз NewNew Polar Bear, който е пътувал над тръбопровода по време на повредата. Вече е установено, че едната от предните котви на плавателния съд липсва, но засега финландските власти правят неуспешни опити да се свържат с кораба.

Китай призова в понеделник за "обективно, честно и професионално" разследване на щетите по тръбопровода.

Инцидентът прекъсна доставките на газ по тръбопровода за Финландия, въпреки че страната очаква да се справи с вноса на втечнен природен газ чрез корабни доставки до своето пристанище Inkoo.

В резултат на щетите НАТО засили патрулите в Балтийско море. През септември 2022 г. по-големите тръбопроводи „Северен поток“, свързващи Германия и Русия, бяха повредени от експлозии, които според властите са умишлени актове на саботаж, въпреки че все още не е ясно кой стои зад атаката.