Федералният резерв на САЩ повиши основния си лихвен процент с 50 базисни пункта (0,75%) в борбата си с рекордната инфлация. Това е поредното от серията увеличения, предназначени ад укротят инфлацията, но е най-малкото и се тълкува като знак за увереност, че централната банка може да се справи с проблема.

Решението идва ден след излизането на правителствени данни, според които инфлацията последния месец е останал 7,1%, потвърждавайки спад след рекордното за последните 40 години покачване през лятото.  През октомври тя бе 7,7% Инфлацията обаче все още е три пъти над исканата от Fed стойност от 2%.

Поредица увеличения

На 15 юни централната банка извърши увеличение на лихвения процент със 75 базисни пункта (0,75%) - най-голямото от 28 години насам. То бе последвано от още едно повишение със 75 базисни точки на 27 юли, повишение със 75 базисни точки на 21 септември и още едно повишение със 75 базисни точки на 2 ноември.

"Войната на Русия срещу Украйна причинява огромни човешки и икономически трудности. Войната и свързаните с нея събития допринасят за възходящия натиск върху инфлацията и оказват влияние върху глобалната икономическа активност. Комитетът обръща голямо внимание на инфлационните рискове", се казва в изявлението на Федералният комитет по операциите на открития пазар - орган на Fed.

Агресивното затягане на паричната политика от страна на Fed е резултат от рекордните потребителски и производствени цени, които се движат около най-високите си стойности от 40 години насам. Целта е да се охлади икономиката, без да бъде докарана до рецесия.